17 yaşındaki NASA stajyeri yeni bir gezegen keşfetti

No Comments


NASA‘nın Greenbelt’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne stajyer olarak katılan Wolf Cukier‘ın görevi, NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) tarafından yakalanan ve TESS Gezegen Avcıları Vatandaş Bilimi Projesine yüklenecek medyalardaki yıldız parlaklıklarını incelemekti.

İlginizi Çekebilir NASA, Mars 2020 gezgini ile Kızıl Gezegenin antik devrini araştıracak

İncelemeleri sırasında gariplikler olduğunu anlayan Cukier bahse dair; “Stajımın başlamasından yaklaşık üç gün sonra, TOI 1338 b isimli bir sistemden bir sinyal gördüm. Birinci başta bunun yıldız tutulması olduğunu düşündüm lakin zamanlama yanlıştı. Daha sonra bunun bir gezegen olduğu ortaya çıktı.” tabirlerinde bulundu.

NASA’ya nazaran, TOI 1338 b Dünya’dan 6.9 kat daha büyüktür ve Dünya’dan yaklaşık 1.300 ışık yılı uzaklıkta olan Constellation Pictor’da yer almaktadır. İki yıldıza sahip olan gezegenim yıldızlarından biri Güneş’ten %10 daha büyük, başkası ise daha soğuk, daha sönük ve Güneş’in kütlesinin yalnızca üçte biri. NASA, TOI 1338 b isimli gezegenin en az 10 milyon yıl boyunca istikrarlı bir yörüngede bulunduğunu kestirim ediyor.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz hengam (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts