21 yaş altı insanlar için şaşırtan telefon yasağı önerisi

No Comments

Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte akıllı telefon tasarrufu da gitgide artmaya başladı. Birçok insan, akıllı telefonların genç şahısları olumsuz cephede etkilediği kanısına sahip. Amerika Birleşik Devletleri’nin Vermont eyaletinde sunulan 21 yaş altı insanlar için telefon yasağı önerisi, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

ABD Vermont’da telefon yasağı önerisi

ABD Vermont umumî heyetinde, 21 yaşın altındaki şahısların cep telefonu kullanmalarını velev sahip olmalarını yasaklayan bir tasarı sunuldu. İhlal edenlerin ise 1000 dolara kadar para cezası yahut 1 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması isteniyor. Önerilen yasa tasarısının meclisten geçmesi beklenmese de, akıllı telefon tasarrufunun zararları sık sık gündemi meşgul etmeye başlamış durumda.

Yasa tasarısı, gençlerin siber zorbalığa uğramaları ve dikkat dağınıklığı yaşamalarına değer vurguluyor. Birçok gencin toplumsal medyada uğradığı hakaretler, günlük hayatı olumsuz etkiliyor ve ruh sıhhatinin bozulmasına sebep oluyor. Tasarı en çokça konsantrasyon bozukluğuna dikkat çekiyor. Dikkat dağınıklığı yaşayan gençler, günlük hayattaki işlerine yoğunluk veremiyor ve muhabere bozukluğu yaşıyor. Tasarı yanlışsız mevzulara parmak basmış olsa da, akıllı telefon tasarrufunu yasaklamak bir tahlil olarak nitelendirilmiyor.

Maddeyi öneren Demokratik Devlet Senatörü John Rodgers, oylamanın yapılacağını gelgelelim meclisten geçeceğine dair inanıcının olmadığını söyledi. 2018’de devlet Rodgers’ın karşı koyduğu, 21 yaşın altındaki herkesin bir avcı kursunu geçemedikçe ateşli silah satın almasını yasaklayan yasa çıkardı.

Bu maddeyi amaç alan Rodgers’ın akıllı telefon tasarısından bir kesit paylaşıldı. Tasarıda, “Genel Heyetin 21 yaşın altındaki kimselerin ateşli silah kullanmasına ve sigara yahut alkol tüketebilecek kadar olgun olmadığı sonucuna varmış olduğu üzere, 21 yaşın altındaki şahısların inançlı bir halde akıllı telefon kullanması için ehliyetli zatî olgunluğa sahip olmadığını da kabul etmesi gerekir.” sözlerine mekan veriliyor.

Siz akıllı telefon tasarrufunun gençler üzerindeki tesirleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts