22 çekirdekli Intel Core i9-10990XE işlemcisi geliyor

No Comments

AMD’nin CES 2020 fuarında yaptığı gövde gösterisinden sonra Intel cephesinde işler biraz karışmaya başladı. Onuncu nesil masa üstü işlemcilerin kuvvet tüketiminde verimliliğin yakalanamaması nedeniyle bir müddet ertelendiği gündeme gelmişti. Bunun üzerine Core-X cephesinden bir hamle gelebilir.

Intel Core i9-10990XE özellikleri ve fiyatı

Ekim ayında tanıtılan Cascade Lake-X tabanlı Core-X işlemci serisinde 4 model bölge alıyor ve 18 çekirdeğe kadar ölçekleniyordu. AMD’nin birinci etapta tanıtılan 24 çekirdekli Threadripper işlemcisine karşı 18 çekirdekli Intel Core i9-10980XE ile karşılık verileceği varsayım ediliyordu.

İlginizi Çekebilir Intel yeniden bir AMD mühendisini takımına kattı

Ne var ki CES 2020 sonrasında Intel’in Core i9-10980XE tenkitlerinden mutlu olmadığı ve 22 çekirdekli yeni silahını çekeceği konuşuluyor. Intel Core i9-10990XE işlemcisi 22 çekirdek ve 44 izlek ünitesi ile üst seviyede yeni bir soluk almayı planlıyor.

Şimdi doğrulama aşamasında olan ve üretici ortakların haberdar edildiği yeni işlemcide XCC zarı kullanılıyor. Olağanda birinci işlemcilerde yüksek çekirdek sayısı mealine gelen HCC yonga zarı kullanılıyordu ama 18 çekirdeğe kadar ölçeklenebildiği için Core i9-10990XE ile birlikte ekstrem çekirdek sayısı yonga zarına geçiş olacak.

Yeni işlemci 4GHz taban suratına sahip ve tüm çekirdekler 5GHz suratını aşabiliyor. Seviye 3 bellek ise 30.25MB seviyesinde. Bu denli canavar bir işlemci haliyle 380W haddine dayanıyor. Soketten ise 1000W kuvvet çekeceği varsayım ediliyor. Şayet Intel kutu içerisine bir soğutucu koymazsa sistemleri trafoya çevirebilir.

Yeni işlemcinin Cinebench r20 testlerinde 14000 puana eriştiği ve Ryzen Threadripper 3960X işlemcisinin önüne geçtiği tabir ediliyor. Intel’in 1500$-2000$ arasında bir noktaya konumlayacağı lisana getiriliyor.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz devir (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts