Ağır Selfie Çekimi, Bayanlarda Depresyon Belirtisi Olabilir

No Comments

Toplumsal cinsiyet ortamında araştırma ve makalelerin mahal aldığı bir akademik mecmua olan Sex Roles, bayanlarda selfie alışkanlıkları, nesneleştirme ve depresif belirtiler arasındaki ilgiye ışık tutan yeni bir çalışmaya daha konut sahipliği yaptı.

Baş müellifliğini Mary Washington Üniversitesi'nde psikoloji bilimi profesörü Miriam Liss’in yaptığı araştırma, bayanların kendilerini nesneleştirme isteklerinin toplumsal medyanın bir sonucu olabileceğini ortaya koyuyor. Liss, meslektaşı Mindy Erchull ile birlikte öz-nesneleştirmenin, selfie çekip gönderirken kişinin davranış biçimini nasıl değiştirebileceğine bakmak istediklerini söylüyor.

Araştırmacılar, bunun için ABD’deki bir üniversiteden 164 bayan talebeyi mercek altına aldı. Ankette, fotoğraf düzenleme, ortalama selfie sayısı, vücut gözetimi, algılanan içtimaî medya yanılgısı ve depresif belirtiler değerlendirildi.

Iştirakçilerin birden fazla, Instagram'a fotoğraf koymadan evvel 2 ila 5 tane selfie çektiklerini bildirirken, yaklaşık yüzde 5'i ise ortalama 20'den çokça selfie çektiklerini aktardı. Araştırmacılar, Instagram'a bir tane fotoğraf yüklemek için çok sayıda selfie çeken bayanların, daha yüksek seviyelerde vücut gözetimi ve daha ziyade depresyon belirtisine sahip olduklarını tespit etti.

Düzenleme tatbikleri ile fotoğraflardaki kusurlarını kapatan hatunlar, depresyona daha çokça meyilli

Mahsusen vücutlarına dikkat eden hatunların Instagram'da fotoğraf düzenleme araçlarını kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Liss, bu davranışın depresyon belirtileriyle bağlantılı olabileceğini belirtti. Liss ayrıyeten, fotoğrafın umum görünümünü değiştirmek, yüzdeki lekeleri gizlemek ya da vücudun makul yerlerlerinin daha büyük yahut daha küçük görünmesini sağlamak için fotoğraf düzenleme araçlarının kullanılmasının da birebir çerçevede değerlendirebileceğini söylüyor.

Fotoğraf manipülasyonunun çevrimiçi ortamda aldatıcı birbenlikhissiverdiğini tabir eden Liss, “Kadınlar, çevre medyada mümkün olan en güzel imajı sunmak isteseler de, bunu yapmak aslında kendilerini daha beğenilmeyen hissetmelerine neden olabilir. Zira kendilerini nasıl sundukları hakkında dürüst olmadıklarını hissedebilirler” değerlendirmesini yaptı.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts