Alveoler Mikrolitiazis, Yerkürede En Çok Türkiye’de Görülüyor

No Comments

Tıp literatüründe Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen rahatsızlık, akciğerlerdeki hava keselerinin içinde kalsiyum ve fosfordan oluşan küçük taşların birikmesine neden oluyor. Bu taşların çapı 1 milimetreden küçük ancak akciğerlere dolan bu küçük binlerce ‘çakıl taşının’ tam olarak neden oluştuğu hala gizemini koruyor.

Araştırmalar, 30-40 yaşlarındaki kişilerin bu illete yakalanma oranının yüksek olduğunu gösteriyor lakin hastalarda çoğunlukla şikayet olmadığı için, Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen bu akciğer illetinin daha erken yaşlarda da kendini gösterebileceği belirtiliyor.

Alveoler Mikrolitiazis nedir?

Bu marazı farklı kılan şeylerden birisi de, yerkürede bildirilen vakaların neredeyse yarısının Türkiye’de olması. Türk Toraks Derneği’ne göre Alveoler Mikrolitiazis’in en açık belirtileri öksürük ve nefes darlığı. Bazen küçük kanamalara ve göğüs ağrısına da neden olabilen bu sinsi hastalık, çok yavaş ilerliyor. Bu nedenle hastalar, 30’lu yaşlara geldiklerinde teneffüs yetmezliği ve kalp yetmezliği dertleriyle uğraş etmek zorunda kalıyor. 

Dernek, marazın akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü olduğu için teşhisin çok kolay bir formda koyulabileceğine dikkat çekiyor. Günümüzde illetin kesin bir tedavisinin olmadığını belirten Türk Toraks Derneği, yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığının belirlendiğini tabir ediyor. Son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçların umut verici olduğunu belirten dernek, nadiren de olsa birtakım durumlarda akciğer naklinin gerekebileceğine dikkat çekiyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts