Araştırmacılar, Bir Buzulda Yeni Virüsler Keşfettiler

No Comments

Buzullardaki virüsler hakkındaki haberlerimiz çok az. Bunun iki nedeni var. Nedenlerden birincisi, şu anda buzulların altındaki virüslere erişmemizin çok güçlükle olması. Nedenlerden ikincisiyse buzulların oluştuğu periyotta, yani bundan 15 bin yıl kadar öncesinde, beşerler olarak yalnızca köpekleri evcilleştirmek üzere işlerle meşgul olabilecek kadar gelişebilmiş olmamız. 

2015 yılında Çinli ve ABD’li bilim kişileri, bir buz kesiminde 50 metrelik bir çukur açıp ne bulabildiklerine baktılar. Yapılan çalışma sonucunda ise buzuldaki antik virüsler ortaya çıktı. Bilim kişileri, bu virüslerin 28’inin yeni ortaya çıktığını saptadı. Araştırmanın sonuçları inceleme için açıklandı. 

28 yeni virüs keşfedildi:

Antik mikroplardan elde edilebilecek haberler, araştırmacılara gezegenimizin değişimi ve iklimsel tarih konusunda ipuçları sunabilir. Araştırma sonuçları, donmuş ortamda hangi mikroorganizmaların yaşayabildiği hakkında fikir verebilir.

Araştırmacılar, makalelerinde “Buzullar, çeşitli virüslere mesken sahipliği yapıyor lakin bahsi geçen virüsler ve bunların buz mikrobiyomları üzerindeki tesirleri keşfedilmemişti” ifadelerini kullandılar. Eksperler, şimdi değerlendirmeye tabi tutulmadığı için makale üzerinde icmal yapmaktan da kaçındılar.

Eksperlere nazaran buzullardaki biyolojik yoğunluk o kadar az ki dışarıdan bir şey bu buzullara bulaşırsa bu, bir anda bütün yoğunluğu değiştiriyor ve buzulların temizlenmemeleri hâlinde tahlil sonuçlarını anlamsız hâle getiriyor. 

Buzulların erimesi, eski virüsleri ortaya çıkarabilir:

Araştırmacılar, Tibet Platosu’ndan aldıkları örnekleri inceleme öncesi temizleyerek hareket ettiler. -5 noktada tutulan buzlar, evvel etanolle sonra da suyla yıkandı. Buzlar, bu aşamalardan sonra incelemeye alındı. 

Platodan çıkan iki buz kütlesine bu prosedürü uygulayan araştırmacılar, daha sonra da mikrobiyoloji tekniklerini kullanarak buzları inceledi. Araştırma sonucunda 33 farklı kümeye ilişkin virüs bulunurken bunların 28’inin daha evvel keşfedilmemiş cinsler olduğu belirtildi. 

Donmuş buzulların çözülmesi; bilinmeyen ya da daha evvel donmuş, bugün esamesi okunmayan illetlerin görülmesine neden olabilir. Mütehassıslara nazaran virüslerin tamamını tanımlamaya hayli uzağız. 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts