Araştırmacılar, Dış Tesirleri Algılayabilen Yapay Deri Üretti

No Comments

Günümüzde insan üzere davranan robotlar, yetenekleriyle bizi şaşırtmaya devam ederken, bilim kişileri artık de yapay cilt ile gerçekliğin hudutlarını zorluyor. Toronto Üniversitesi'nin mühendislik fakültesindeki bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen AISkin (Yapay İyonik Cilt), otonom ve sözün tam mealiyle cilt derinliği hissi oluşturuyor.

Araştırmaya katılan Toronto Üniversitesi profesörü Xinyu Liu, yumuşak robotik üzerinde çalışıyor ve bu meydanda yüksek teknolojili bir laboratuvarı yönetiyor. Liu'ya göre AISkin, yüksek dayanıklılığa, gerilebilirliğe ve şeffaflığa sahip. Ayrıca bu yapay zeka tipi, olağanda aklınıza gelebilecek tüm beyin-bilgisayar arabirimlerinden farklı çalışıyor.

AISkin, hidrojellerden oluşuyor ve hidrofilik polimerlerin bu 3 boyutlu ağları, kimyasal yapıları kırılmadan yüksek ölçülerde su tutabiliyorlar. Yapay cilt başkaca uzunluğunun %400, insan epidermisine nazaran ise %350 daha çokça gerilebiliyor. Aslında polimerlerden yapılmış genişleyebilen bir cilt olarak düşünebilirsiniz.

Polimeri oluşturan atomlar arasındaki iyonik bağlar, yapay cildi güçlendiren etken denebilir. Biri olumlu yüklü, başkası negatif yüklü bir çift hidrojel tabakasından oluşuyor ve yüklü iyonların yüzeyde bir reaksiyon oluşturması sonucu bahsi geçen özelliklerini kazanıyor. Liu ve meslektaşlarına göre yapay cilt, vücudu nemden ve gayri etkenlerden koruyarak, ısı ve basınç üzere çevresel uyaranları algılayabilen duyusal reseptörler üzere davranıyor.

AISkin, sıcaklıktaki bir artış veya gerginlik üzere ihtarlar önünde iyon hareketleri başlatıyor. Bu iyonların aktivitesi elektrik sinyallerine dönüşüyor ve böylelikle voltaj üzere ölçülebiliyor. Tıpkı hudut hücreleri gibi bilgi, iyonlar aracılığıyla yayılarak cildin uyarılmasını sağlıyor. Yani yapay cilt dokunulduğunda, büküldüğünde ve ısıtıldığında, etkeni bir sensör üzere algılayabiliyor.

AISkin'in yumuşak robotik, tıp, egzersiz takibi gibi yerlerde kullanılabilmesi hedefleniyor. Başkaca gelecekte robotlardaki tasarrufu yaygınlaşabilir ve robotların kişiler üzere daha hassas çalışabilmesini sağlayabilir.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts