Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)’ın Farkı

No Comments

Son yıllarda ortaya çıkan teknolojiler arasında en çok dikkat çekenler arasında artırılmış gerçeklik – AR ve sanal gerçeklik – VR tatbikleri mahal alıyor. Bu teknolojiler umumide birbirleriyle karşılaştırılıyor lakin çok farklı özelliklere sahipler. 

AR ve VR tıpkı şey değil

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik tıpkı şey değil. Oculus Rift ile birlikte sanal gerçeklik setleri gitgide tanınan oldu. AR ise tahminen de en çok Pokemon GO ile ismini duyurdu. Teknik olarak emsal olan bu iki teknolojinin konseptleri ise çok farklı. 

Sanal Gerçeklik nedir?

Sanal gerçeklikte en temel kural size olmadığınız bir konumu göstermesidir. Salonda otururken kendinizi gökyüzünde görüyorsanız bu sanal gerçekliktir. HTC Vive olsun, Oculus Rift olsun bütün başlık setleri külliyen opaktır ve sizinle dış yerküre arasında bir mahzur yaratır, yalıtılmanızı sağlar. 

Umumide bu teknolojiler dış sensörler kullanılarak 6 raddeye kadar özgürlük veren 6DOF isimli bir altyapı kullanıyor. Ayrıyeten öne bakan kameralar da bu teknolojinin modülü olabiliyor. Ekseriyetle tasarruf sahası birkaç metre kareye sığdırılıyor ki ortalık karışmasın.

Artırılmış Gerçeklik nedir?

Artırılmış gerçeklik ise bizi gerçeklikten ayırmaz, gerçekliğin daha farklı hale gelmesini sağlıyor. Bu teknolojinin en yalın örneği ise Pokemon GO. Olağanda boş duran tavanızda bir Magikarp olmasını sağlayan şey bu. Şimdilik telefon ekranlarında ya da HoloLens üzere gözlüklerde gördüğümüz bu teknoloji, önünüze çıkan manzaraları kendi içeriğine nazaran değiştirmez. Sıradanda göreceğiniz şeyler üzerinden hareket eder, görüşünüzü geliştirir. 

Artırılmış gerçeklik için üretilen gözlüklerde pratikleri denetim edebilir, istediğiniz üzere yerleştirebilirsiniz. Teknik olarak Watchdogs oyununda bakınca kişilerin haberlerini görme üzere özellikler bu teknolojinin bir modülüdür. Kolay AR pratikleri yalnızca malumat yerleşiminde bulunurken birden fazla AR pratiği 6DOF teknolojisi kullanır ki ekrandaki manzara ile gerçeklik birebir hizada kalabilsin. Instagram filtrelerinin de birçok AR pratiğidir. 

Artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin farkı

AR ile VR’ın en temel farkı da gerçeklik ile ne yaptıklarıdır. Bu teknolojilerden biri gerçekliği ortadan kaldırıp konumuna kendi gerçekliğini koyar, oburu ise var olan gerçekliği sizin isteğinize nazaran geliştirir. Bu teknolojilerin geleceği şimdilik tartışmalı olsa da bildiğimiz manada teknoloji tasarrufunu değiştirme potansiyelleri var. 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts