ASELSAN’ın mini zeplinleri önümüzdeki ay sonda uçacak

No Comments

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Karagöz ismi verilen mini zeplinlerin Şubat ayı içerisinde kullanılması planlanıyor. Mini zeplinler, Suriye hududunda gözetleme yapmak için kullanılacak.

ASELSAN Karagöz; had ve sahil güvenliği, afetlerin gözetlenmesi, trafik haberi toplanması, orman yangını tespiti, kritik tesis güvenliği ve istihbarat gayesiyle vazife yapabilecek.

İlginizi Çekebilir 176,9 Milyon avroluk MİLGEM mukavelesi imzalandı

Birinci zeplin Şubat ayında Suriye hududunda uçmaya başlayacak. Sondaki yaklaşık 8 kilometrelik alan gözlemlenecek. Balonda pilot bulunmuyor. Üzerindeki sensörler, tehlikeli bir durum tespit ettiğinde güvenlik ekiplerine bildirimde bulunacak.

ASELSAN Karagöz, mahalden 500 metre yükseklikte uçuyor. Gaz takviyesizi gerekmeden 7 gün boyunca havada kalabiliyor. Çekişmeli hava koşullarında hizmet yapabilecek yapıya sahip. Zeplinin üstünde keskin nişancı tespit sistemi de taraf alacak ve atış yapılan tarafı anında bildirecek.

Hudut hattında şubat ayı içinde kullanılması beklenen yeni bir sistem ise balon ile geniş alan gözetlemesi. Yaklaşık 8 kilometrelik alan gözetlenecek ve balonda 9 kamera olacak. Balon hareket algılama sayesinde durum farklılığını acilen karakollara bildirecek. Başkaca 500 metre yukarıda uçacak olan balonun üstünde keskin nişancı tespit sistemi de taraf alacak ve atış yapılan konumu anında bildirecek.

ASELSAN Karagöz birinci olarak Suriye haddinde hizmet alacak. Edinilecek deneyimin akabinde farklı alanlarda, farklı tipten hizmetlerde de kullanılacak.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz devir (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts