Avrupa’daki dizel yasakları Türkiye’yi tesirler mi?

No Comments

Dizel yasağı uygulanan Avrupa kentlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, sırf havayı kirletmekle kalmayıp tarihi yapılara da zarar verdiği söylenen dizel araçlara yönelik yasakların yakın gelecekte Türkiye’yi de etkileyeceğini söyledi.

Hava kirliliği ve insan sıhhati açısından en değerli kirleticilerin PM ismi verilen katı parçacıklar ve NOx olarak kısaltılan azot oksitler olduğunu belirten Örücü, AB memleketlerinde PM’den kaynaklanan sıhhat harcamalarının ton başına 75 bin euro, NOx’den kaynaklananın ise 12 bin euro olarak hesaplandığını lisana getirdi.

İlginizi Çekebilir Dizel motorlu araç devrinin bittiği fikrine katılıyor musunuz? [Anket#7]

İstanbul’da da dizel yasağı görmemiz mümkün

Örücü, Almanya’nın Köln kentinde başlayan dizel yasağının bugün İtalya ve İspanya’da uygulandığını, bu yıl bitmeden Fransa, Hollanda ve Norveç’te de yürürlüğe girmesinin beklendiğini söyledi. Artan dizel yasaklarının Türkiye’yi de etkileyeceğini tabir eden BRC Türkiye CEO’su, mevzuyla ilgili şu tabirlere yan verdi:

“Tarihi kıymetine paha biçilemeyen İstanbul’da da dizel yasağını görmemiz mümkün. Kent merkezi bu denli ağır olan bir kentte PM kıymetlerinin ne denli yüksek olduğunu sıkışık trafikteki hava kalitesinden anlayabilirsiniz.” Yerküre Elektrikli Araçlar Birliği Türkiye temcilcileri de 2019’un başında yaptığı açıklamada dizel yasağının asker ya da geç İstanbul’da da beğenilen olacağını belirtmişti.

Türkiye’de dizel satışları ne durumda?

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) olgularına nazaran, geçtiğimiz yıl 387 bin 256 adet araba satılan Türkiye pazarındaki dizel araba satışları yüzde 52’ye gerilese de satışlardaki büyük hakka sahip olmayı sürdürdü. 2019 yılı Aralık ayı ahir Türkiye’de 222 adet büsbütün elektrikli ve 11 bin 974 adet hibrit araba satıldı. Tüm yerkürede üretimi yavaşlatılan dizel motorlu araçların 2030 yılında büsbütün üretimden kaldırılacağı düşünülüyor.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz devir (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts