Avustralya yangınlarında salınan CO2, 116 memleketin yekun emisyon pahasının üzerine çıktı

No Comments

Avustralya’yı tesiri altına alan orman yangınları ne yazık ki durmak bilmiyor. Artan sıcaklıkların da tetiklediği orman yangınları sonucu atmosfere yayılan yüz milyonlarca ton karbon dioksit, maatteessüf bu yangınların sorumlularından biri olan global ısınmayı besliyor. Tam bir kısırdöngüye dönüşen hadiseler sonucu devletin şark sahillerini kasıp kavuran yangınlar sonuca atmosfere yayılan CO2 ölçüsünün ise 400 milyon ton olduğu tabir ediliyor.

Yerkürenin en az karbon salınımına neden olan 116 devletinin yekun ölçüsünden ziyade olan bu paha, birebir devranda memleketin 2019 yılı CO2 emisyonlarında %75’lik bir artış mealine geliyor.

İlginizi Çekebilir Avustralya’da devam eden orman yangınları, yıllık CO2 emisyon bedellerini allak bullak etti

Epey yüksek bir kıymet olan 400 milyon tonluk bu rakam, aslında Avustralya’nın geçmişine bakıldığında çok da yüksek görünmeyebilir. Çünkü devletin içinde bulunduğu periyot yangın serisi olarak biliniyor. Avrupa Birliği Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi olgularına nazaran ise 2011 ila 2012 yıllarında yangın döneminde atmosfere 600 milyon ton CO2 salınmış. Lakin bilirkişiler, bu yılın yangınlarının ağırlaştığı Yeni Güney Galler eyaletindeki emisyon kıymetlerine dikkat çekiyor. Eyalet Kırsal Yangın Ajansı’nın olguları ise fecî. Ajansa nazaran 1 Temmuz’dan itibaren ortamdaki 5.2 milyon hektar (Türkiye; 77.945.200 hektar) yeşil alan kül olmuş durumda.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tam bir kısırdöngü halini alan iklim değişikliği ve yangın ikilemi Avustralya için işleri daha da zorlaştırıyor. 2018 yılında Avustralya Ulusal Bilim Ajansı ve Meteoroloji Kurumu’nun dataları de bu tezi destekler nitelikte. Paylaşılan haberlere nazaran iklim değişikliğinin yangınları tetiklediği ve devletteki ortalama sıcaklıkları 1 santigrat raddeden çokça yükselttiği tespit edilmiş.

Ortaya çıkan bilançoya bakmak gerekirse son aylarda çıkan yangınların Güney Kore’nin yüzölçümü kadar bir sahası, yani 10 milyon hektardan çokça bir nahiyeyi kül ettiğini, 25'den çokça insanın canına mal olduğunu, binlerce konutu kullanılmaz hale getirdiğini, yüzbinlerce insanın tahliye edilmesi durumunu gündeme taşıdığını ve bir milyardan ziyade hayvanı telef ettiğini söyleyebiliriz.  

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz hengam (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts