Ay’da otomobil süren astronotların değişik manzaraları (VİDEO)

No Comments


Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasındaki Soğuk Savaş'ın insanlığa kimi ekleri da olmadı değil. Şimdileri “Uzay Yarışı” olarak isimlendirdiğimiz, devrin iki üstün gücü ABD ve SSCB'nin uzay araştırmaları için birbirleriyle yarışa girdikleri periyotta çok kısa bir mühlet içerisinde devrim niteliğinde birçok tarihi unsur şahitlik etmiştik.

1969 yılında Ay'a birinci beşerli inişi gerçekleştiren ABD, bu büyük muvaffakiyetle birlikte Uzay Yarışı'na son noktayı koymuş ve yarışın son galibi olmuştu. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in Ay'da yürüdüğü Apollo 11 vazifesi, muhtemelen yüzyıllar boyunca hatırlanmaya devam edecek. 

İlginizi Çekebilir Ay’dan getirilen 47 yıllık toprak örneği birinci sefer açıldı

Apollo 11 bir birinciydi ama elbette insanlığın son Ay macerası da değildi. O periyotlar altın çağını yaşayan NASA, 1969-1972 yılları arasında tam 7 farklı Apollo hizmeti düzenlemiş ve 12 ABD'li Ay yüzeyinde yürüme talihi bulmuştu. Bu astronotlardan kimileriyse Ay'da yürümekle kalmayıp ayrıyeten Ay yüzeyinde küçük bir otomobil sürme keyfini de yaşamıştı.

Yukarıda görmüş olduğunuz imajlar Apollo 15 vazifesine ilişkin. David Scott ve James Irwin isimli iki astronotun yüzeye indirildiği Apollo 15'te, medyada gördüğümüz Lunar Rover Vehicle (Ay taşıtı) isimli araçlar birinci kere Ay'a götürülmüştü. Scott-Irwin ikilisinin, LRV'yle birlikte Ay yüzeyinde tam 27,9 kilometre yol kat ettiği belirtiliyor. Imajların 10 dakika uzunluğudaki yepyeni haline buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki imajlar ise Apollo 16 vazifesinde çekilmiş. Medyada aracı kullanan astronotun ismi John W. Young. Young'ı imgeye alan isim ise ünlü astronot Charles Duke. Apollo 16'nın astronot ikilisi, Ay yüzeyinde kaldıkları 71 saatlik hengam diliminde LRV ile birlikte yekun 26,7 kilometre yol almış.

LRV otomobillerini yalnızca altı astronot Ay'da sürme talihi bulabildi. Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17 hizmetlerinde Ay'a gönderilen üç LRV ortalama yaklaşık 30 kilometrelik yol kat etmiş. NASA, araçların Dünya'ya geri getirilmediğini ve şu anda hala Ay yüzeyinde motamot beklediğini söylüyor.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz vakit (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts