Bakır tabanlı nano gereç ile kanserli hücreler yok edildi

No Comments

Avrupa’nın farklı üniversitelerinde vazife yapan disiplinler arası bir ekip kanser illetinin beklenen tedavisine yönelik değerli bir muvaffakiyete imza attı.

Nano ölçekteki bileşiklerin kullanıldığı ve bağışıklık tedavisiyle desteklenen usulde kanserli deney farelerindeki tümörler imha edildi. Tümörlerin demir oksit ve bakır oksit nano parçacıklara karşı direnç gösteremediğini bulan araştırma ekibinden Prof. Stefaan Soenen ve Dr. Bella B. Manshian yaptıkları açıklamada, “Nano ölçekte üretilen materyallerin olağan boyuttaki eşleri karşılaştırıldığında arada farklı özellikler bulunduğunu görebilirsiniz. Çok ölçüde demir oksit sindirimi zararlı olabilir ama bu materyaller nano ölçekte ve denetimli ölçüde tatbik edilirse epey yararlı hale gelebilir.” sözlerini kullanmış.

İlginizi Çekebilir Yerçekimsiz ortamın kanser hücrelerini öldürebileceği düşünülüyor

Hayvanlardaki deneylerde yalnızca nano parçacıklarla yapılan tedavi sonrası kanserin tekrarladığını gören araştırmacılar bu aşamada ise bağışıklık tedavisini devreye sokmuş. Bilim kişileri tıpkı vakitte, tümörlü hücrelerini öldürmekle kalmayan bakır oksit bileşiklerin vücudun bağışıklık hücreleri yanında marazlarla uğraş ettiğini de keşfetmiş.

Nano materyal ve bağışıklık tedavisi ikilisinin tümör hücrelerinin tekrar enjekte edildiği farelerde dahi işe yaradığını gören araştırmacılar, tekniği bir aşı halinde kullanabileceklerine inanıyor. Ekibin savına nazaran geliştirilen tedavi p53 genindeki (tümör baskılayıcı gen) bir mutasyondan türeyen kanser tiplerinin neredeyse yüzde atmışında kullanılabiliyor.

Sair kanser çeşitleri için farklı nano parçacıklara da geliştirmek isteyen ekip, bir kanser hastasından alınan dokuda da laf konusu tekniği denemek istiyor. Şayet her şey beklendiği üzere giderse potansiyel tedavi ile ilgili klinik testlere başlanacak.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz devir (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts