Bilim Beşerlerine Nazaran Fosil Kayıtları Çok Sonlu Olacak

No Comments

İçinde bulunduğumuz bu devirde bilim kişilerinin büyük çoğunluğu, insanlığının gezegenimizde eşi görülmemiş değişikliklere neden olduğu konusunda hemfikir. Yeniden de bu durumun külliyen yeni bir devri tanımlayıp tanımlamadığı, jeologların üzerinde hâlâ uzlaşamadığı bir mevzu. Kimileri bu mevzuda kişilerin tesirinin çok büyük olduğunu ve Holosen çağının ötesine geçtiğini düşünürken diğerleriyse Antroposen’e dair açık bir işaret olmadığını savunuyor.

Paleontologlar Roy Plotnick ve Karen Koy, bu çağın eski kategoriye girdiğini ve fosil kayıtlarımızın açık bir belirti olduğuna dair araştırmalarda bulundular. Yeni bir makale, uzak gelecekte (örneğin bugünden 100.000 yıl sonra) çağımızdaki fosillerin açıkça kişilere işaret edeceğini savunuyor.

Vahşi bir hayvanın, fosil kaydının bir modülü olma talihi çok azaldı:

Araştırmacılar, bu durumu 'ceset sinyali' olarak nitelendiriyor ve bunun büsbütün bizim yanlışımız olduğunu düşünüyorlar. Kişilerin yeryüzünde bulunmasından ötürü vahşi memelilerin yekun biyokütlesi %65 kadar düştü; tıpkı hengamda memelilerin umumi biyokütlesiyse dört katına çıktı. Dataların bu denli uç noktalarda olmasının nedeni olaraksa hayvancılık ve insanlıktaki daima büyüme gösteriliyor. Bu, günümüzdeki ineklerin, koyunların ve tavukların 'potansiyel fosiller' olma mümkünlüğünün çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Chicago'daki Illinois Üniversitesi'nde etraf bilimcisi olan Plotnick, bahis hakkında “Vahşi bir hayvanın fosil kaydının bir kesimi olma talihi çok azaldı. Bunun yanına gelecekteki göğüslü kayıtları çoğunlukla inekler, domuzlar, koyunlar, keçiler, köpekler, kediler ve kişilerin kendileri olacaktır” diyor.

Çiftlik tavukları, Antoposen devir için bir işaret olabilir:

Bu fikir birinci sefer ortaya atılmıyor; 2018 yılında bilim kişileri, yerküre çapındaki dağılımları ve popülasyon büyüklüğü dikkate alındığında çiftlik tavukların Antroposen dönem için bir işaret olabileceğini söylediler gelgelelim Plotnick ve Koy, bunun tavukların çok ötesine gittiğini düşünüyor. Sonuçta inek, domuz ve velev beşerler üzere neredeyse büsbütün vahşi hayvanların mekanına geçmiş olan öbür hayvanlar da var.

Bununla birlikte mezarlık ve depolama noktalarındaki cesetler, nispeten güzel korunabilmiş, makul kademede eksiksiz iskeletleri artta bırakıyor. Çiftlik hayvanları kullanıldıktan sonra çöplüklere atılsa bile kemikler ve kesilmiş kesimler ekseriyetle arkada kalabiliyor. Science Magazine'e verdiği röportajda Koy, “Bu sıralı mezarlar aslında yerküre çapında, bu yüzden kişilerin kalıntılarını her mekanda tıpkı halde bulacaksınız. Yanlışsız sözün ‘tüyler ürpertici’ olup olmadığını bilmiyorum ama diğer bir cinsten bir yaratık olduğunuzu hayal edin ve bu yerkürenin yalnızca bu vücutlarla kaplanmış olduğunu görüyorsunuz. Bunun nasıl göründüğünü düşünün” diyor.

İncelemelerin tek istisnası pahalı av hayvanları oldu:

Michigan'ı örnek alacak olursak Plotnick ve Koy, günümüz omurgalı fosil kayıtlarının büyük olasılıkla kişileri, inekleri, domuzları, tavukları ve köpekleri içereceğini savunuyor. Yapılan tahlilin tek istisnası olaraksa vahşi geyik ve başka kıymetli av hayvanları görülüyor.

Özetlemek gerekirse araştırmacılar, çağdaş devrin fosil kayıtlarının paleontolojik değil, arkeolojik olacağını ve katiyen Antroposen olacağını söylüyorlar. Bu cins çalışmaların yeni çağ üzerindeki tartışmayı sona erdirmesi pek de mümkün gözükmüyor. Son olarak yapılan bu çalışmanın Anthropoce’de yayımlandığını da belirtelim.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts