Bilim Kişileri, Sestrin Isimli Protein Üzerinde Çalışıyor

No Comments

Park muhitinde süratli bir yürüyüş ya da spor salonunda yüksek yoğunluklu bir antrenman, vücudu formda fiyat. Evet ya kaslarımızı çalıştırmadan âlâ bir antrenmanın yararlarından yararlanabilseydik? Bilim kişileri, antreman yapmadan vücudu formda tutmanın yolunu bulmuş olabilir.

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar, Sestrin isimli doğal oluşumlu bir protein sınıfının sineklerde ve farelerde egzersizin tesirlerini büyük ölçüde taklit edebileceğini buldu. Bulgular, ahir bilim kişilerinin yaşlanma üzere tesirlerden ötürü ortaya çıkan kas kaybıyla savaşmasına yardımcı olabilir. Moleküler ve Bütünleştirici Fizyoloji Kısmında doçent olan Myungjin Kim, “Araştırmacılar daha evvel Sestrin'in egzersiz sonrası kasta biriktiğini gözlemlemişti” dedi.

Bu protein, egzersiz yapmadan, egzersiz yapmış bir vücuda sahip olmamızı sağlayabilir

Kim, profesör Jun Hee Lee ve bir küme araştırmacı, proteinin egzersiz tesiri hakkında daha çokça haber edinmek istedi ve birinci olarak sinekler üzerinde çalışmaya başladılar. Drosophila cinsi sineklerin test tüpündeki tırmanma ve çıkma içgüdüsünden faydalanan araştırmacılar, sinekler için bir tür koşu bandı geliştirdi. Ekip, yaklaşık 3 hafta boyunca sinekleri eğitti ve onların koşma ve uçma yeteneklerini, Sestrin üretimi engellenmiş sineklerinki ile karşılaştırdı.

Sestrinli sinekler yaklaşık 4 ila 6 saat koşabilirken, yeteneklerinin geliştiği saptandı. Sestrinsiz sinekler ise egzersizle gelişim gösteremedi. Sestrin'in yararlı tesirleri, gelişmiş dayanıklılıktan daha fazlasını içeriyor. Örneğin sestrinden mahrum farelerde, tipik olarak egzersizle bağlı aerobik kapasite, teneffüs ve yağ yakımı yoktu.

Sestrin takviyeleri ufukta olabilir mi? Lee'ye nazaran bu sorunun yanıtı şimdilik 'hayır'. Bilim insanları hala egzersizin vücutta nasıl Sestrin ürettiğini bilmiyorlar ve Sestrinler küçük moleküller değil. Araştırmacılar, proteinin küçük molekül düzenleyicilerini bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar, gelecekte egzersiz yapamayan insanlar için bir tedavi yahut formda kalma tekniği olarak kullanılabilir.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts