Bilim Kişileri, Tardigrad’ların Zayıf Noktasını Buldular

No Comments

Tardigradlar, yerkürenin en dayanıklı hayvanları olarak biliniyor. Bu canlılar, güç koşullar altında, vücutlarını yine yapılandırabilir ve adeta askıya alarak kuruyabilirler. Tardigradlar dondurucu sıcaklıklara, oksijensiz ortamlara, yüksek basınçlara, kozmik radyasyona ve velev kaynatılmaya bile dayanıklılar. Lakin bu küçük organizmaların bile zayıf noktaları var.

Yapılan bir araştırmaya nazaran tardigradlar, ne kadar uzun müddet yüksek sıcaklıklara maruz kalırlarsa, hayatta kalma bahtı o kadar düşüyor. Araştırmanın müelliflerine nazaran çalışma, antropojenik iklim değişikliğinin yarattığı yükselen global sıcaklıkların gezegenimizdeki canlılar üzerindeki tesirini anlayabilmeyi sağlıyor.

Tardigradlar, yüksek sıcaklıklarda uzun müddet hayatta kalamıyorlar

Su ayıları olarak da bilinen mikroskobik omurgasız canlılar olan tardigradlar, bilinen en sert hayvanlar arasında. Yaklaşık 1.300 tipi var ve bunların birden fazla 0.3 ila 0.5 milimetre uzunluğunda. Ekvatordan kutuplara kadar çoğunlukla deniz ve tatlı su sedimanlarında, yosunlarda, alglerde, yapraklarda ve ıslak ortamlarda yaşıyorlar. Sekiz bacağa ve küçük, fıçı üzere bir gövdeye sahipler.

Etkin kalabilmek için, tardigradlar bir su sineması ile çevrelenmelidirler. Kış uykusuna yatmaları gerektiğinde, başlarını ve bacaklarını içeri gerçek çekerek kıvrılırlar ve neredeyse büsbütün kururlar. O denli dayanıklılar ki, Dünya tarihi boyunca gerçekleşen 5 kitlesel yok oluştan da sağ salim kurtuldular.

2018'de yapılan bir araştırma, bir Antarktika'da bulunan bir tardigrad çeşidi olan Acutuncus antarcticus'un iklim değişikliği nedeniyle yok olma riski taşıyabileceğini ortaya çıkardı. Artık diğer bir cins olan Ramazzottius varieornatus da emsal bir zayıflık gösteriyor. Elbette bu cinsler birer istisna ve 2006 yılında yapılan bir çalışma, kurumuş tardigradların 151 noktaya kadar yarım saat hayatta kalabileceğini gösterdi. Yeni çalışma ise su ayılarının uzun müddet yüksek sıcaklıklara maruz kalmalarının, yaşama nispetlerinde büyük düşüşe neden olduğunu ortaya koyuyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts