Boeing Çalışanlarından, 737 Max Tasarımcılarına Sert Sözler!

No Comments

2018 yılının Ekim ayında bir Boeing 737 Max jeti Cava Denizi’ne düşmüştü ve uçaktaki herkes hayatını kaybetmişti. Beş ay sonra Etiyopya’da yaşanan bir öteki kazada da tüm yolcular ve mürettebat hayatını kaybetti. Bu trajediler, Yerküre umumunda uçuş otoritelerinin 737 Max jetlerinin tamamını uçuşlara yasaklamasıyla ve bu kazalara detaylı incelemelerin başlatılmasıyla sonuçlandı.

The Washington Post ve The New York Times’ın eline geçen 100’den çokça sahifeden oluşan e-posta ve yazışma metinlerinde gözükene nazaran çalışanlar, uçakların dizayncıları için “hepsi birer palyaço” diyor, güvenliği hakkında kaygılarını belirtiyordu. Velev birinci kazanın öncesinde bile bir çalışanın bu uçağa ailelerinin binmesine müsaade verip vermeyeceğini sorması üzerine, bir iş arkadaşının “hayır” yanıtını verdiği görülüyor.

Şu ana kadar incelemeler, kazalardaki asıl cürümlünün 737 Max’in Manevra Karakteristikleri Güçlendirme Sistemi (MCAS) olduğunu söylüyor. Boeing, uçağı tasarlarken kodda sıklıkla değişiklikler yaptı fakat bu değişiklikleri FAA’ya ehliyetli bir biçimde açıklamayarak, düzgün olmayan bir güvenlik testine sebep oldu. Günahlı MCAS uçakları otomatik olarak burun aşağı çeviriyordu ve bu iki ölümcül kazanın sebebiydi.

Kazaların yaşanması ve incelemelerin başlamasının akabinde 737 Max uçaklarının uçuşları uzun bir vade ile durduruldu ve Boeing 10 milyar doların üzerinde zarar yaşadı. Ayrıyeten firma, incelemelerin tamamlanmasına kadar uçakların üretimini durdurdu ve CEO Dennis Muilenburg‘un vazifesine son verilmişti. İncelemelerin hala devam ediyor olması, 737 Max’ın üretimine yahut uçuşlarına ne vakit başlanacağına dair bir fikir üretilmesini imkansız hale getiriyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts