Boeing uçaklarda ortaya çıkan yazılım cürmü, uçakların gösterge ekranlarını karartıyor

No Comments

Teknik problemler Boeing’in yakasını bir türlü bırakmak bilmiyor. Artık de şirketin 737 NG serisi uçaklarında diğer bir sorun baş gösterdi. Sorun, ayan havalimanı pistlerine garp istikametinde inmeye çalışan uçakların gösterge panellerinin karararak devre dışı kalması olarak ortaya çıkıyor.

Amerikan Birleşik Havacılık Dairesinden (FAA) yapılan açıklamaya nazaran laf konusu mesele, otomatik pilotun ilgili piste “aletle yaklaşma” yapması için programlanmasının akabinde meydana geliyor. Kelam konusu arızanın yaşandığı yedi adet pist olduğu tabir ediliyor. Bu pistlerden beş tanesi ABD’de bulunurken başka ikisi ise Kolombiya ve Guyana’da mekan alıyor.

İlginizi Çekebilir Boeing, bu sefer de 737-800 NG uçaklarla sorun yaşıyor

FAA’nın uçuşa elverişlilik direktifinde bölge alan açıklamalara nazaran ilgili pistlere 270 aşamalık hakiki istikamette, aletle yaklaşma yapan uçaklarda bulunan altı gösterge ekranının tamanının karanlığa gömüldüğü tespit edilmiş. Raporda, ekranların ama iniş için öteki bir pist seçildiğinde sıradana döndüğü belirtilmiş.

Tüm teknik detaylar paylaşılmasa da laf konusu günahın bahsi geçen pistlerin enlem-boylam kıymetleri ile uçak sistemleri arasındaki uyumsuzlukla ilgili olabileceği ve uçak bilgisayarlarının farklı bir pist seçilene kadar gösterge ekranlarını kararttığı tabir ediliyor. Bahsi geçen arıza, şirkete ilişkin 737-600, -700, -700C, -800, -900 -900ER model uçakları etkiliyor. Bu uçaklarda kullanılan ekranlarda CDSBP 15 ve uçuş idare bilgisayarında ise U12 yazılımının konseyi olduğu belirtiliyor.

Uçuş idare bilgisayarlarının uçuş planını denetim ettiği ve sonunda uçakları noktalar arası yönlendirdiği biliniyor. Gösterge ekranları ise uçakla ilgili hayati haberlerin paylaşıldığı cihazlar. FAA tarafında yayınlanan direktifte, yanlışa neden olan ekran yazılımının ABD’deki pistlere iniş yapan uçaklardan kaldırıldığı haberi yan alıyor. Boeing ise hususla ilgili şimdi bir açıklama yapmış değil.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz hengam (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts