Boeing uçaklarda ortaya çıkan yazılım günahı, uçağın gösterge ekranlarını karartıyor

No Comments

Teknik sıkıntılar Boeing’in yakasını bir türlü bırakmak bilmiyor. Artık de şirketin 737 NG serisi uçaklarında farklı bir sorun baş gösterdi. Sorun, belirli havalimanı pistlerine garp istikametinde inmeye çalışan uçakların gösterge panellerinin karararak devre dışı kalması olarak ortaya çıkıyor.

Amerikan Birleşik Havacılık Dairesinden (FAA) yapılan açıklamaya nazaran kelam konusu mesele, otomatik pilotun ilgili piste “aletle yaklaşma” yapması için programlanmasının akabinde meydana geliyor. Kelam konusu arızanın yaşandığı yedi adet pist olduğu söz ediliyor. Bu pistlerden beş tanesi ABD’de bulunurken başka ikisi ise Kolombiya ve Guyana’da mekan alıyor.

İlginizi Çekebilir Boeing, bu sefer de 737-800 NG uçaklarla sorun yaşıyor

FAA’nın uçuşa elverişlilik direktifinde mahal alan açıklamalara nazaran ilgili pistlere 270 noktalık hakiki istikamette, aletle yaklaşma yapan uçaklarda bulunan altı gösterge ekranının tamanının karanlığa gömüldüğü tespit edilmiş. Raporda, ekranların gelgelelim iniş için öteki bir pist seçildiğinde olağana döndüğü belirtilmiş.

Tüm teknik detaylar paylaşılmasa da kelam konusu cürmün bahsi geçen pistlerin enlem-boylam bedelleri ile uçak sistemleri arasındaki uyumsuzlukla ilgili olabileceği ve uçak bilgisayarlarının farklı bir pist seçilene kadar gösterge ekranlarını kararttığı söz ediliyor. Bahsi geçen arıza, şirkete ilişkin 737-600, -700, -700C, -800, -900 -900ER model uçakları etkiliyor. Bu uçaklarda kullanılan ekranlarda CDSBP 15 ve uçuş idare bilgisayarında ise U12 yazılımının konseyi olduğu belirtiliyor.

Uçuş idare bilgisayarlarının uçuş planını denetim ettiği ve böylece uçakları noktalar arası yönlendirdiği biliniyor. Gösterge ekranları ise uçakla ilgili hayati malumatların paylaşıldığı cihazlar. FAA tarafında yayınlanan direktifte, kusura neden olan ekran yazılımının ABD’deki pistlere iniş yapan uçaklardan kaldırıldığı malumatı nokta alıyor. Boeing ise bahisle ilgili şimdi bir açıklama yapmış değil.

Bu haberi, mobil pratiğimizi kullanarak indirip,
istediğiniz devir (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts