Facebook Gaming’den Twitch’e karşı şaşırtan muvaffakiyet

No Comments

Tanınan yayın platformu Twitch, 2019 yılını pek yeterli geçirmemiş durumda. Facebook’un yayıncılar için Facebok Gaming platformunu tanıtmasından sonra birçok yayıncı işbirliği için Facebook’u tercih etti. Devletimizde de yatırımlarını önemli orantıda artıran Facebook Gaming pazar üleşi ile kullanıcıları şaşırttı. Bu süreçte Twitch pazar hakkı ise olumsuz sonuçlarla karşılaştı.

Facebook Gaming pazar üleşi ile dikkatleri üzerine çekti

Gelen raporlar göz önüne alındığı vakit, Mixer için de işler pek yolunda gitmiyor diyebiliriz. Ninja ve Shroud üzere yayıncıları bünyesine katan Microsoft, milyon dolarlık harcamalara karşın yalnızca yüzde 0.6 orantısında artış gösterebildi. Youtube Gaming ise çok küçük bir artış göstererek pastanın en çok hakka sahip 2. platformu olmaya devam etti.

2019 yılı en fazla Facebook Gaming için olumlu geçmiş durumda. Yüzde 5.4 nispetinde artış yakalayan Facebook, en çok büyüyen yayın platformu konumunda. Devletimizde de yatırımlarını önemli nispette arttıran şirket, 2020 yılı için olumlu bir tablo çiziyor. Lakin Twitch, yüzde 61 orantısındaki hissesiyle hala pastanın en büyük sahibi diyebiliriz.

Platform üzerinde yapılan yayın saati baz alındığında ise yeniden en çok artışı Facebook Gaming yaşadı. 2018 yılına kıyasla Twitch’de yayın saatinde artış yaşarken, Youtube Gaming ve Mixer ise en az artışa sahip platformlar oldu. Birçok kişi platformlar üzerinden yayın yapmak istiyor. Bu sebeple 2020 yılı da dahil olmak üzere, bu vadelerin gitgide artması beklenen görünüyor.

Yayıncılara baktığımız hengam onlar için en kıymetli mevzulardan birisi de şirket desteği. Twitch’in bu mevzuda eleştirilmesinden sonra münhasıran devletimizde ehil desteği sağlayamamış olması, Facebook Gaming için bir fırsat yarattı diyebiliriz. Yayıncılar için kazanılan para da en değerli mevzulardan bir tanesi. Facebook’un bu hususta da bonkör davranması ile yüzde 5.1’lik artış yaşanmış durumda.

Facebook yekunda 68 milyar dolara ulaşan kıymeti ile birlikte, yayın kategorisinde Youtbe Gaming’den sonra en büyük 2. şirket olarak kabul ediliyor. Bu sebeple, şirketin 2020 yılı içerisinde de desteklerini artırarak devam ettirmesi bekleniyor. Facebook Gaming’in bu kadar agresif bir siyaset izlemesinin en büyük nedenlerinden birisi de, Facebook’a karşı azalan ilgi olarak nitelendiriliyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts