Facebook’u Sil Kampanyasına Star Wars Efsanesi de Katıldı

No Comments

Yerkürenin en büyük toplumsal medya platformu olmasının yanında, haber ve reklamcılık için de devasa bir ekosistem gelen Facebook, yeni reklam siyasetiyle reaksiyon çekmeye devam ediyor. Mark Zuckerberg liderliğindeki şirket, tabir özgürlüğünün bir kesimi olduğu için platformdaki tüm siyasi reklamlara müsaade verileceğini açıklamıştı. 

Artık, Facebook’un bu tartışmalı adımına bir reaksiyon de Star Wars serisinde hayat verdiği Luke Skywalker karakteriyle tanınan Amerikalı aktör Mark Hamill’den geldi. Çevre medyada epey faal olan ve görüşlerini paylaşmaktan hiçbir hengam çekinmeyen tecrübeli oyuncu, Facebook CEO’su Zuckerberg’ün hayal kırıklığı yaratan açıklamaları nedeniyle Facebook hesabını silmeye karar verdiğini söyledi.

“Bunun yerkürenin umrunda olmayacağını biliyorum. Ama artık geceleri daha rahat uyuyacağım” diyen ünlü oyuncu, ABD'nin paradan daha büyük olduğunu belirtmek için bayrak ve dolar emojisi kullandı; fakat Hamill’in, yanlışlıkla ABD bayrağı konumuna Malezya bayrağı kullandığı görülüyor.

Facebook'a nazaran siyasi reklamlar, tabir özgürlüğünün bir kesimi

Hamill’in bu tweeti kısa vade içinde dayanılmaz bir ilgi gördü ve takipçilerinin birden fazla ünlü aktörün kararına destek verdi. Içtimaî medyanın gayrı devi Twitter, Ekim 2019’da platformdan tüm siyasi reklamları yasakladığını açıklamıştı. Bu da, Zuckerberg ile Twitter CEO’su Jack Dorsey arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephenin açılmasına neden olmuştu.

Facebook'un Eser Idaresi Yöneticisi Rob Leathern, yeni reklam siyasetinin altında söz özgürlüğü unsuru olduğunu söylemişti. Lakin bu karar, reklamların doğruluk süzgecinden geçmeden kullanıcılara sunulacak olmasına, dolayısı ile de yeni meselelere kapı aralayabilir. Facebook artık o denli bir güce erişti ki, etrafınızdaki kişilerin davranışlarını, kararlarını ve velev kime oy verdiklerini dahi etkiliyor.

Facebook başta olmak üzere birçok şirket, içerik ikazlarına ve silinmesi talebine ise daima tıpkı yanıtı veriyorlar: Tabir özgürlüğü. Her kullanıcının dokunulmaz bir tabir özgürlüğüne sahip olması gerektiğini belirten Facebook’un bunda ne kademe samimi ve gerçek olduğu ise size kalmış.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts