Firefox, Sesli Denetim Eklentisini Tasarrufa Açtı

No Comments


Mozilla, tarayıcısını sesli komutlar kullanarak denetim etmenizi sağlayan ve deneysel bir özellik olan Firefox Voice'u yayınladı. Firefox Voice, doğal konuşma lisanını algılayabiliyor ve web sitelerini sesli komutlarla denetim etmekten çok daha fazlasını yapabiliyor ve tarayıcınıza adeta asistan özellikleri taşıyor.

Firefox'un yeni özelliği, tarayıcıdaki birçok özelliği sesli olarak kullanma imkanı sunuyor. Yüklendikten sonra eklentiden web sitelerini açmasını, gayrı bir sekmeye geçmesini, sahifenin ekran imajını almasını ve daha fazlasını isteyebiliyorsunuz. Firefox Voice'u eklenti düğmesine tıklayarak yahut klavye kısayoluyla başlatabiliyorsunuz. Firefox Voice ayrıyeten doğal konuşma lisanını de anlıyor. Yani sadece belirli komutlara bağlı değilsiniz.

Firefox Voice, Siri, Google Asistan yahut Amazon Alexa üzere çalışıyor. Örneğin, 'Samsung Galaxy Fold incelemelerini ara', 'En güzel iPhone 11 fırsatlarını ara' yahut 'Webtekno'ya git' üzere komutlar verebiliyorsunuz. Eklenti, entegrasyonlu web sahifelerinde arama da yapabiliyor. Mesela, Gmail'deki e-postalarınız arasında arama yapabiliyorsunuz.

Medya içerikli bir sitedeyseniz, 'Oynat', 'Duraklat' ve 'Sessiz' üzere komutları kullanabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı sıra daha kullanışlı bir deneyim için, uzun bir komuta kısayol atama, yüksek sesle okuma, sekmeyi sessize alma yahut çeviri yapma üzere çok çeşitli tarayıcı vazifeleri de gerçekleştirebiliyor.

Firefox Voice'u denemek için tarayıcı eklentisini buradan indirebilirsiniz. Firefox Voice, Google Cloud Speech hizmetini kullanıyor. Yani ses komutları Google'a gönderiliyor. Ancak Mozilla, Google'ın kayıtlarını tutmadığını belirtiyor.

Firefox Voice'un nasıl çalıştığını aşağıdaki görüntüden öğrenebilirsiniz

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts