Güneş Fırtınaları, Gri Balinaların Kaybolmalarına Yol Açıyor

No Comments

Dünya’nın okyanuslarında yaşayan hayvanlarla yıldızımız Güneş arasındaki ilgi, düşündüğümüzden çok daha yakın olabilir. Yeni bir araştırma, yıldızın yüzeyindeki Güneş lekelerinde artış olduğu takdirde sıradan kurallarda sağlıklı olan gri balinaların istikamet bulmakta zorluk yaşadığını ortaya çıkardı. Güneş lekelerinde artış olduğu devir Güneş fırtınalarından yayılan radyo dalgalarının büyüklüğü de artmakta. Bu da balinaların cihet bulma becerilerini büyük ölçüde etkiliyor.

University of North Carolina’da bir biyolog olarak vazife yapan Kenneth Lohman, “Ortaya çıkarılan bu sonuç epey ilgi alımlı. Evvelce elde edilen doneler de balinaların istikamet bulma becerilerinin manyetik fırtınalardan etkilendiğine dair bulgular barındırıyordu lakin yürütülen bu son araştırma, derinlemesine ve bütün detaylarıyla incelenmiş görünüyor” açıklamasında bulundu.

Güneş lekelerinde ne devir artış yaşansa balinaların cephe bulmaları zorlaşıyor: 

Gri balinalar, Mart ayından Haziran ayına kadar uzanan bir vade boyunca Meksika kıyılarından daha soğuk ve besin menşesi bol olan Alaska’nın kuzeyindeki sulara göç ederler. Ama bazen bir gri balinanın yolda bir formda kaybolduğunu görmek mümkün. Balina her ne kadar sağlıklı olsa da Güneş fırtınaları üzere Dünya’nın manyetik ortamını etkileyen tabiat hadiselerinden etkilenip yolunu şaşırabilir. Bu durumu tespit eden araştırmacılar da çalışmalara başladı ve elde ettikleri sonuçlardan; Güneş yüzeyindeki lekelerin artış yaşadığı her periyotta balinaların göç sırasında daha ziyade kaybolduğunu tespit ettiler.

Elbette bu açıklama tek başına ehliyetsiz kalıyor ve Güneş lekelerinin bir balinanın cihet bulma kabiliyetini nasıl etkilediği sorusu da tam olarak cevaplanmıyor. Güneş lekelerinin nispeten büyük orantılarda elektromanyetik radyasyon yaydığı bir gerçek olsa da Dünya’nın atmosferi, yayılan bu radyasyonları engellemek için bir kalkan vazifesi görüyor. Araştırmada nokta alan Jesse Granger, “Yayılan radyasyonun tamamı Dünya’ya ulaşmıyor lakin zahir bir radyo frekansında yayılan dalgaların hayli büyük bir kısmı Yerküre ile temasa geçiyor. Evvelce yapılan araştırmalardan da yola çıkarak birtakım canlı cinslerinin, manyetik ortamdan faydalanan istikamet bulma kabiliyetlerinin radyo frekansları sebebiyle engelleyebileceği söylenebilir” açıklamasında bulundu.

Bilim kişileri hâlâ mevzuya katılık getirmek için çalışmalarına devam ediyorlar ve araştırma ekiplerinin bir sonraki amacı de balinalarda yaşanan bu durumun, Dünya’nın sair ortamlarındaki göç eden canlı çeşitlerinde yaşanıp yaşanmadığını tespit etmek.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts