Huawei, Google’ın Instant Apps Hizmetini Kopyaladı

No Comments

Çinli teknoloji devi Huawei, ziyadesiyle hareketli geçirdiği 2019 yılının tesirlerinden kurtulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, ABD idaresinin aldığı bir kararla adeta sarsıldı ve kimi ticari yaptırımlara maruz kaldı. Bu ticari yaptırımlar, Huawei “Mate 30” amiral gemisi serisinin Google servislerinden mahrum olarak piyasaya sürülmesine neden oldu.

Android ekosisteminin ne kadar güçlü ve büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Hasebiyle teknoloji üreticilerinin geleceği, adeta Google'ın elinde. Zira Huawei ile yaşandığı üzere bir durumun farklı bir teknoloji üreticisiyle de yaşanmaması için hiçbir neden yok ve teknoloji üreticileri, bu yüzden büyük bir tedirginlik yaşıyorlar. Huawei, geçtiğimiz yıl Google Servisleri olmadan neler yaşanacağını en sert formda deneyimledi.

Huawei yetkilileri, yaptıkları her açıklamada Google ve Android ekosistemine bağlı olduklarını söylüyor. Gelgelelim işin aslı çok da konuşulduğu üzere değil. Zira Huawei, uzunca bir vadedir kendi ekosistemini geliştirmek için uğraşıyor. Lakin bir markanın kendi ekosistemini kurması ve ekosistemin kullanıcılar tarafından kabul edilmesi çok da kolay bir şey değil. Münasebetiyle Huawei, Google ile ilgili yaptığı açıklamalarla devir kazanmaya çalışıyor üzere görünüyor.

Çinli teknoloji devi, Google'ın sahip olduğu Android işletim sisteminin önüne HarmonyOS isimli işletim sistemi ile çıktı. Şirket, Android'de çalışan her tatbikin HarmonyOS'ta da çalışacağını söyledi. Lakin Huawei'nin açıklamalarına nazaran HarmonyOS'un sunduğu tek avantaj bu değil. Huawei'ye nazaran HarmonyOS, geleceğin en tanınan işletim sistemlerinden bir tanesi olacak.

Huawei, Quick Apps ile Google Instant Apps'e alternatif sundu

HarmonyOS bugün bile piyasaya sürülse, Android için geliştirilen uygulamaları çalıştırabilecek. Fakat bu durum, tek başına ehliyetli değil ve Huawei de bunun farkında. Örneğin Google Servisleri ve “Google Instant Apps” (Anlık Uygulamalar) üzere hizmetler, tüketicilerin hayatını önemli manada kolaylaştırıyor. Münasebetiyle Huawei'nin de bu hususta çalışmalar yürütmesi gerekiyor.

2016 yılında hayatımıza giren Instant Apps, tatbikin yalnızca bir kısmını telefonunuza indiriyor ve hudutlu tasarruf imkanı sunuyor. Kullanıcı, laf konusu pratikte işini tamamladıktan sonra pratik otomatik olarak siliniyor. Velev Huawei'nin de emsal bir hizmeti var ve bu hizmet “Quick Apps” olarak isimlendiriliyor.

Quicks Apps'ın mantığı, Google Instant Apps ile külliyen birebir. Yani Huawei'nin Quick Apps hizmeti, pratiklerin külliyen indirilmeden kullanılmasını sağlıyor. Lakin Quick Apps'ın sunduğu nimetler bununla da sonlu değil. Huawei, Quick Apps hizmetinin pek çok hususta avantaj sunduğunu tabir ediyor. 

Huawei tarafından yapılan açıklamalara nazaran Quick Apps, farklı programlama lisanlarına destek verebiliyor. Yani uygulamalar Java, HTML 5 yahut CSS lisanlarında geliştirilseler bile Quick Apps olarak kullanılabiliyor. Ayrıyeten Huawei, Quick Apps'ın en az sıradan tatbikler kadar performans sunduğunu tabir ediyor. Bu arada Quick Apps'ın tıpkı performansı sunarken daha az depolama yerine muhtaçlık duyduğunu da hatırlatalım.

Huawei tarafından yapılan açıklamalara nazaran Quick Apps, Huawei kullanıcıları tarafından faal olarak kullanılıyor ve ağır bir de ilgi görüyor. Huawei, bugün 250 milyondan çokça cihazının Quick Apps hizmetinden faydalandığını söz ediyor ve kullanıcıların günde 14 dakika Quick Apps hizmetinden faydalandığını söylüyor.

Görülebileceği üzere Huawei, Google'ın tesirli hizmetlerini bir bir kopyalıyor ve kendisine hususî hale getiriyor. Huawei, işte tam da bu alternatifleri geliştirmeyi tamamladıktan sonra Google'ın önüne çıkacak ve rakip olacağını itiraf edecek üzere görünüyor. Lakin o günler gelene kadar Huawei'nin önünde çok uzun yollar varmış üzere görünüyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts