Instagram’ın ‘Yanlış Bilgi’ Özelliği Reaksiyon Çekiyor

No Comments

Facebook çatısı altında bulunan tanınan içtimaî medya pratiği Instagram, yanlış haber ve geçersiz haberlerle savaş etmek için geliştirdiği yeni özelliğini platforma ekledi. Bu özellik sayesinde düzmece yahut yanıltıcı olduğu belirlenen paylaşımlar işaretleniyor ve kullanıcılara bu hususta haber veriliyor.

Instagram’ın bu stil bir özelliği platformuna eklemesi nitekim epey güzel ancak kimi insanlar sistemin çok ileriye gidip gitmediğini ve muayyen fotoğraf cinslerini paylaşmayı ve görüntülemeyi zorlaştırıp zorlaştırmadığını merak ediyor. San Francisco’da yaşayan bir fotoğrafçı olan Toby Harriman, birinci defa birkaç gün evvel Instagram’da dolanırken karşılaştığı bu yanlış bilgi uyarısı hakkında birkaç küçük araştırma yaptı.

Instagram’ın yeni özelliği, dijital sanatı baltalıyor olabilir:

Gönderiyi kaplayan 'yanlış bilgi' uyarısından sonra gerçek fotoğrafı gören Harriman, paylaşımın aslında renkli dağlarda duran bir adamın fotoğrafı olduğunu fark etti. Mevzu üzerine bir yazı yazan Harriman, Instagram’ın dijital sanatı yanlış bilgi olarak işaretleyebileceğini söylüyor.

Instagram, üçüncü parti haber denetleyicileriyle hangi gönderilerin paylaşılacağını belirlemek için “Topluluğumuzdan ve teknolojimizden gelen geri bildirim kombinasyonunu kullanıyoruz” diyor. Bu üçüncü parti denetleyiciler, bir fotoğrafın geçersiz olduğunu belirlerse paylaşım, herkese açık bir formda görünmeden evvel üzerinde yanlış haber şeklinde bir bildirimle geliyor.

Yanlış haber bildirimine karşın gönderiyi görmek isteyen kullanıcılar, 'Fotoğrafı Gör' butonuna dokunarak özgün gönderiye erişebiliyorlar. İşin beğenilmeyen yanıysa sahte olarak nitelendirilen bu fotoğraflar, Keşfet ve #hashtag sekmelerinden de kaldırılıyor.

Harriman, Instagram’ın bu özelliğinin çok çoka kaçtığını söylemeden edemiyor çünkü kendisi dijital sanatı sevdiğini ve bu şekil içeriklere ilgi duyduğunu belirtiyor. Dijital sanata büyük hürmet gösterdiğini söyleyen Harriman, bu çeşit içerikleri görmek için kösteklerle karşılaşmak istemediğini de laflarına ekliyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts