Kendi Deepfake Görüntünüzü Oluşturabileceğiniz Mobil Tatbik

No Comments

Yapay zeka teknolojileri, son birkaç yıldır düzgünden düzgüne hayatımıza girmiş durumda. Artık pek çok sistem yapay zeka ile destekleniyor ve böylece de hem ilgili sistem daha işlevsel bir hale geliyor hem de tüketiciler için daha âlâ bir hizmet sunuluyor. Ama bu demek olmuyor ki yapay zeka hep başarılı işler çıkarabiliyor.

Yapay zeka teknolojileri, yararlı olduğu kadar çeşitli risklere sahip olan da bir teknoloji. Zira yapay zekanın kimi nimetleri kullanılarak oluşturulan kimi içerikler, önemli manada akıl tutulması yaşatıyor. Iddia edebileceğiniz üzere bahsettiğimiz şey, “deepfake” görüntüler. Artık geliştirilen bir deepfake görüntü aracı ise saniyeler içerisinde deepfake medyalar oluşturmanızı sağlıyor. Üstelik bu araç, akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Kelam konusu deepfake medya aracı “Doublicat” olarak isimlendiriliyor ve hem Android hem de iOS platformu için kullanılabiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra yalın bir özçekim yapmanız ise gerekli deepfake görüntüsünü oluşturmanız için ehliyetli oluyor. Laf konusu tatbik, çektiğiniz özçekime bir GIF evrakı eklemenize ve sonunda de kendi deepfake medyanızı oluşturmanıza yardımcı oluyor.

Doublicat tatbikiyle yapılmış bir deepfake örneği

Doublicat, yüzünüzü değiştirmek için “RefaceAI” isimli bir yapay zekadan faydalanıyor. Bu yapay zeka, tekrar tıpkı isme sahip olan bir şirket tarafından geliştirildi ve geçtiğimiz periyotlarda “Reflect” isimli bir yüz değiştirme pratiğinde kullanıldı. Reflect'in bir mekanlardan tanıdık geldiğini düşünüyorsanız haklısınız zira Elon Musk, geçtiğimiz devirlerde bu uygulamayı kullanarak gündem olmuştu.

Elon Musk'ın gündem olan o paylaşımı

Doublicat inançlı mi? Kullanmanın bir sakıncası var mı?

Bu biçim pratiklerin her hengam için riskli olduğunu bilmek gerekiyor. Geçmiş devirlerde ortaya çıkan emsal tatbikler, kullanıcıların donelerini kullanmadığını tez etti lakin gerçek hiç de o denli değildi. Doublicat'in CEO'su da tatbikin kullanıcı olgularını işlemediğini, manzaralar üzerinde gerekli süreçler yapıldıktan sonra donelerin silindiğini tabir ediyor. Lakin bu açıklamaya inanmak ya da inanmamak, külliyen sizin tercihinize kalıyor.

RefaceAI şu sıralar yine gündemde olsa da ilerleyen periyotlarda daha da çok konuşulacak üzere görünüyor. Zira bu yapay zekayı geliştiren ekip, şu sıralar yüz değiştiren yeni bir medya pratiği üzerinde çalışmalarını sürdürüyormuş. Başkaca raporlara nazaran TikTok ve Snapchat'in, RefaceAI'den güç alan yeni efektlerüzerinde çalışıyorlar.

Doublicat'i Android ya da iOS telefonunuza indirmek için aşağıdaki temasları kullanabilirsiniz

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts