n11’den Zatî Olguların Çalınması Hakkında Açıklama

No Comments

Hatırlayacağınız üzere 2019’un son günlerinde Şahsî Dataları Himaye Şurası (KVVK), Türkiye’nin en büyük e-ticaret mağazalarından biri olan n11.com’da olgu ihlali yaşandığını duyurmuştu. Bizim de haberini yaptığımız bu hadisede yekunda 832 adet n11.com üyesine ilişkin e-posta adresleri ele geçirilmiş ve üyelerin ferdî malumatları çalınmıştı.

Bilmeyenler için kısa bir özet geçmek gerekirse KVVK tarafından yapılan açıklamalarda; şirketle ilişkisi olmayan üçüncü taraflar tarafından 832 adet n11.com üyesine ilişkin e-posta adresinin ele geçirildiği, kelam konusu e-posta adreslerinin kullanılarak şifre deneme yoluyla üyelerin n11.com hesaplarına giriş yapıldığı, ihlalden etkilenen zatî olguların kimlik, muhabere ve müşteri süreç haberleri olduğu söylenmişti.

n11.com, olgu ihlalleriyle ilgili birinci açıklamayı yaptı:

Geçtiğimiz günlerde Webtekno olarak n11.com’a ‘kişisel olgu soruşturması’ hakkında malumat talebinde bulunmuştuk. Talebimize bugün karşılık veren n11.com Hukuk Ünitesi, şu açıklamaları yaptı:

“Platformumuzun güvenliğine dair gündeme gelen mevzu ile ilgili olarak aşağıdaki hususları iletmek isteriz. n11.com platformuna girilmesi yahut kullanıcıların şifrelerinin ele geçirilmesi muhakkak kelam konusu değildir.

Bahsi geçen 832 kişinin hesabına olursuz giriş yapılması konusu, internet ortamında bilinmeyen bir menşe üzerinden n11.com dışında bir ortamda ifşa edilen e-posta adresleri ve şifreleriyle ilgilidir. Güvenlik sistemimiz, birebir e-posta adresi ve şifrelerle n11.com üyeliklerini oluşturan hesaplara müsaadesiz giriş olduğunu tespit etmiş, rastgele bir olgu ihlali yaşanmadan ilgili hesaplar güvenlik nedeniyle askıya alınmıştır. Kelam konusu durum ilgili mevzuat uyarınca Şahsî Doneleri Müdafaa Kurumu’na bildirilmiştir.

Platformumuz aracılığıyla kredi kartlarına ilişkin hiçbir malumat saklanmadığı için kredi kartı haberlerine n11.com üzerinden ulaşılmasının mümkün olmadığını da eklemek isteriz.”

n11.com: 'Platformumuz üzerinden kredi kartı malumatlarına ulaşılması mümkün değil'

Hem şirket tarafından hem de KVVK tarafından yapılan açıklamalardan da anlaşılabileceği üzere 832 kişinin hesabına müsaadesiz giriş yapılması konusu, e-posta adreslerinin internet üzerinde üçüncü taraf bir ortamda ifşa edilmesi neticesinde yaşandı. Müsaadesiz giriş yapılan hesapların tespit edildiğini belirten n11.com, rastgele bir olgu ihlaline mahal verilmeden bahsi geçen hesapların askıya alındığını ve durumun Ferdî Olguları Müdafaa Kurumu’na bildirildiğini söylüyor.

Yapılan açıklamalarda dikkat etmemiz gereken bir öteki nokta ise kredi kartlarıyla ilgili. Şirket; platform üzerinde kredi kartlarına dair hiçbir haberin saklanmadığının, bu yüzden de kredi kartı haberlerine n11.com üzerinden ulaşılmasının mümkün olmadığının altını çiziyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts