NASA 2020 Mars vazifesi için hazırlıklara başladı

No Comments

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu yıl Mars 2020 keşif aracını Kızıl Gezegen’e göndermenin hazırlığı içinde. Keşif aracı, NASA’nın şimdiye kadarki en savlı Mars vazifesi kapsamında birtakım değerli teknolojileri bünyesinde barındırıyor. NASA 2020 Mars hizmeti için kolları sıvadı. Pekala, Mars 2020 keşif aracı hangi özelliklere sahip?

NASA 2020 Mars vazifesi ile ilgili detaylar anlaşılan oldu

NASA tarafından Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan vazife ile Mars’a kişili uçuşların temelinin de atılması hedefleniyor. Hizmet kapsamında Atlas V-541 roketi, Mars 2020 gezgin aracını Kızıl Gezegen’e taşıyacak.

Mars Keşif Programı‘nın bir modülü olarak inşa edilen Mars 2020 keşif aracı, kimi özellikleri bakımından halihazırda Kızıl Gezegen’de iş başında olan Curiosity’e benzese de, barındırdığı teknolojik yeniliklerle selefinden ayrılıyor.

Mars 2020 keşif aracı özellikleri

Mars 2020’de gezegen üzerinde geçmiş mikrobiyal ömrün izlerini sürmek için 23 kamera nokta alıyor. Bu kapsamda toplanacak numuneler Dünya’ya gönderilecek. Evvelki gezgin araçların bilakis, bir drone da (pilotsuz uçak) keşif aracında bölge alacak.

Mars gezgininde taraf alan tekerleklerin her birinin çapı 52.5 santimetre ve 2012’de Kızıl Gezegen’in yüzeyine inen Curiosity’nin tekerleklerinden görece büyük.

Kendine ilişkin motoru olan her bir tekerlek, titanyum süspansiyonu ile araca bağlı. Titanyum alaşımlı yaylar; yüksek dayanıklılık ve düşük kütlesi nedeniyle havacılık-uzay teknolojilerinde tercih ediliyor.

Mars 2020 keşif aracı, gezegenin atmosferine girmeden evvel birbirinden ayrılacak olan iki kısımdan oluşuyor. Yükünü Kızıl Gezegen’in atmosferi boyunca taşıyacak olan araç, gezegen yüzeyi üzerinde havada duracak ve gezgin, bir ip aracılığı ile Mars topraklarına indirilecek.

Yukarıdaki fotoğrafta NASA mühendislerinin, uzay aracını termal vakum testine tabi tuttuğu görülüyor. Neredeyse eksi 129 santigrat raddeye kadar soğutulmuş bir ortamda mümkün olan en yakın uzay kurallarının provası yapılıyor. Güçlü ksenon lambalarıyla da Güneş ışınları taklit ediliyor.

Mars 2020 keşif aracının indirileceği ortam

Pekala Mars 2020 keşif aracı hangi kesime indirilecek? NASA’dan bilim kişileri, aracın, Kızıl Gezegen’deki Jezero kraterine indirileceğine karar verdi. Krater, bir vakitler birkaç nehir tarafından beslenen derin bir göl konumundaydı.

Aşağıdaki fotoğrafta yeşille renklendirilmiş meydanlar, organik maddeyi muhafaza eğiliminde olan kil gibisi minerallerin bolluğunu gösteriyor. Bu durum ise laf konusu sahası, eski mikrobiyal hayatın kanıtlarını aramak için umut verici hale getiriyor.

Ayrıyeten, Mars 2020, Kızıl Gezegen’de sıcaklık, basınç ve nem ölçümlerine imza atacak. Taban delici bir radar da bulunan araç, gezegenin yeraltında tahliller yapacak.

Kesin amaç: Mars’a beşerli uçuş

NASA’nın Kızıl Gezegen’e gerçekleştireceği Mars 2020 misyonunun asıl amacı 2030’larda Mars’a yapılacak beklenen bir kişili uçuşu desteklemek. Mars keşif aracının, gezegenin atmosferindeki karbondioksiti oksijene dönüştürebilecek ekipman taşıması da bunun bir işareti.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts