NVIDIA Ampere ekran kartları erken gelebilir

No Comments

CES 2020 kapsamında iş ortakları ile tanıtımlarını yapan NVIDIA, yeni ekran kartları hakkında bir malumat vermemişti. Önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen NVIDIA Ampere ekran kartları, beklenenden erken gelebilir. 7 nm üretim sürecinde geçecek kartlar, Turing mimarili kartlara kıyasla yüzde 50 daha çokça performans sunmayı hedefliyor.

NVIDIA Ampere ekran kartları GTC 2020’de tanıtılabilir

GPU Technology Conference olarak bilenen GTC, NVIDIA’nın düzenlediği bir konferans. Umumide yeni oyun teknolojilerini tanıtan NVIDIA, menşelere nazaran bu sefer ekran kartlarını tanıtabilir. Şimdi TSMC‘den bir haber gelmemiş olsa da, yeni kartların 7 nm üretim sürecinden geçmesi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda NVIDIA CEO’su Jensen Huang, TSMC ile yapılan iştiraklerden mutlu kaldığını ve bu iştiraki geliştireceklerini belirtmişti. Gelgelelim 7 nm süreci Samsung ile birlikte de geliştirilebilir.

NVIDIA Ampere ekran kartları, Turing mimarili kartlara kıyasla yüzde 50 daha ziyade performans sunmayı hedefliyor. Ayrıyeten watt başına düşen güç orantısında da büyük geliştirmeler kelam konusu. Ama çok küçük bir ihtimal olsa da, NVIDIA 7 nm üretime geçmek mekanına olan üretim sürecini geliştirmeyi tercih edebilir. TSMC ve Samsung cephelerinden bir açıklama yapılmaması da, akıllara bu durumu getirmiş durumda. NVIDIA tanıtım ve özelliklik bahislerini zımnî tutmakta epeyce başarılı şirket. O yüzden resmi açıklama yapılana kadar beklemekte yarar var.

NVIDIA Ampere ekran kartları, birinci olarak EEC sertifikaları sonucu sızdırıldı. Gelgelelim o devirden beri rastgele bir detay verilmedi. NVIDIA’nın CES 2020 kapsamında da hiçbir detay vermemesi, kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşturuyor. TSMC ile NVIDIA arasındaki paydaşlık uzun vakte dayansa da, Samsung’un EUV tahlili bu paydaşlığı bozabilir. TSMC’nin 7 nm üretim süreci EUV desteğine sahip değil. Fakat Samsung bu noktada hem daha düşük fiyatlandırma sunuyor hem de EUV desteğine sahip.

Çok ultraviyole litografi (EUV) teknolojisi, Samsung’un 2019 yılında 7 nm Exynos 9825 için geliştirdiği bir prosedür. Bu teknoloji sayesinde yarı iletkenler için ayrılan alan daha az yan kaplarken, güç tüketimi de olağan 7 nm üretime kıyasla daha istikrarlı oluyor. NVIDIA’nın hangi firmayı seçeceği hakkında bir haber olmasa da, kartların 22 Mart tarihinde başlayan GTC 2020 ile tanıtılması bekleniyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts