Raspberry Pie İçin Suram Rehberi

No Comments

Raspberry Pi İngiltere merkezli Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen özellikle öğrenci ve amatörlerin tasarrufuna sunulan tek ana kart sahibi, kredi kartı büyüklüğünde bir mini bilgisayar olarak biliniyor. Biz de onunla yeni tanışanlar için küçük bir rehber hazırladık. Gelin adım adım bu cihazı nasıl kuracağınıza bakalım.

Raspberry Pi nasıl kurulur?

Söylememiz gereken birinci şey, Raspberry Pi’ınızın kutu içeriğinde bir SD kart bulup bulunmadığını denetim etmeniz gerektiği. Şayet satın aldığınız kit bu biçimde değilse bir işletim sistemi indirmeniz gerekecek. Fakat daha evvel bir SD kart bulmalısınız. Bir SD kartınız yoksa kullanmadığınız eski telefonunuzda fazladan bir tane olması ihtimaline karşı telefonlarınızı denetim etmenizde yarar var.

Kartınızı bulduğunuza nazaran Raspberry Pi’ın kişisel işletim sistemi Raspbian’ın son sürümünü derhal indirin. Bunun için de birinci bakmanız gereken taraf cihazın resmi sitesi. Raspbian’ı bulduğunuza nazaran artık microSD kartınıza yüklemek gerek değil mi? Bunu için de Etcher üzere fiyatsız çevrimiçi yazılımları kullanabilirsiniz.

Ön hazırlığınızın tamam olduğunu varsayıyoruz. Artık microSD kartınızı Raspberry Pi cihazınıza takabilirsiniz. Akabinde yapmanız gereken şey bir HDMI kablosu edinmek ve bunu Raspberry Pi ve HDMI ekranınıza bağlamak. Bu ekran bir monitör ya da televizyonunuz olabilir. Unutmadan ekleyelim, Raspberry Pi Zero ya da Raspberry Pi Zero W kullanıyorsanız mini HDMI'ı HDMI'a dönüştüren bir aparata ya da adaptöre ihtiyacınız olacak. Raspberry Pi 4 içinse mikro HDMI'ı HDMI'a dönüştüren kablo veya adaptör işinizi ziyadesiyle görecektir.

Artık sona yaklaşıyor üzeresiniz. Fare veya  klavye üzere kullanmak istediğiniz sair ekipmanları da bağlarsanız bir adımı daha atlamış olacaksınız. Son olarak güç kablonuzu Raspberry Pi’ınıza taktığınızda süreç tamamdır. Yeniden bir ekleme yapalım, Raspberry Pi 4 kullanıyorsanız, USB-C güç kablosu gerekecek. Bu arada satın aldığınız birçok kit gerekli kablolar ve adaptörlerle bir arada gelecektir. Yani gereksiniminiz olan birçok şey muhtemelen kutunun içerisinde.

Güç kablosunu da bağladığınıza nazaran Raspberry Pi’ınız açıldı demektir. Bir sorun var üzereyse endişelenmeden evvel SD kartınızı akıllıca taktığınızdan ve tüm kablolarınızı düzgün bağladığınızdan emin olun. Açılış kısmının akabinde cihazınız sizi şifre değişikliği ve kablosuz ağa bağlanma üzere hususlarda yönlendirecek. Bu adımları tamamladığınızda suramı da tamamlamış olacaksınız.

Hazırsanız öbür birçok kişi üzere siz de Raspberry Pi’ınızı kodlama öğrenmek için kullanabilir, akıllı cihazlarınızın denetimini yapmak ya da fotoğraflarınızı düzenlemek için ayarlayabilirsiniz. Raspberry Pi'ın oyun oynamak ya da medya içerikleri oluşturmak için de biçilmiş kaftan olduğunu unutmamak gerek. Düzgün eğlenceler!

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts