RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı sızdırıldı

No Comments

2020 yılı oyuncular için nispeten heyecanlı geçmeye devam ediyor. Yıl içerisinde AMD ve NVIDIA, Radeon ve Ampere isimli ekran kartlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Mahsusen AMD, RTX 2080 Ti rakibi üst seviye bir Navi kartı çıkarmak istediklerini belirtmişti. CES 2020 sonrası AMD CEO’su Dr. Lisa Su, basın ekiplerine üst seviye bir Navi kart için hazır olmaları gerektiğini belirtmişti. Çıkan sızıntılara nazaran, RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı test aşamasında.

RTX 2080 Ti katili AMD Radeon ekran kartı test aşamasında

Yeni NVIDIA Ampere ekran kartları, Turing mimarisine kıyasla yüzde 50 daha çokça performans vermeyi hedefliyor. 7 nm transistör teminatı konusunda NVIDIA’nın hangi firmayı seçeceği ise merak konusun. AMD ise yarışmaya devam edebilmek için donanım destekli Ray Tracing özellikli üst seviye bir Navi kart hazırlıyor. Gelgelelim iki firma da eserleri konusunda epeyce âlâ sır tutuyor.

AMD’nin yeni ekran kartı, OpenVR testinden ortalama 103.3 FPS aldı. RTX 2080 Ti ise bu testten ortalama 80 FPS almıştı. Yeni AMD Radeon ekran kartı, 2080 Ti kartına kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha çokça performans göstermiş durumda. Gelgelelim akılları karıştıran durum, AMD’nin test için Ryzen 4800H mobil işlemcisini kullanmış olması. Bu kadar güçlü bir ekran kartının, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmadığına kesin gözüyle bakılıyor. Lakin AMD’nin test aşamasındaki bir eser için neden mobil işlemci kullandığı ise muamma.

AMD, umumiyetle ekran kartları için Radeon RX ismiyle kayıt yaptırıyor. Lakin yapılan bu testte, kartın ismi AMD Radeon Graphics olarak kayıt edilmiş. Bu da akıllara, AMD’nin entegre bir grafik ünitesinin olabileceğini getiriyor. Fakat kartın testten bu kadar yüksek kıymet alması, 4800H işlemcisine entegre olmasını imkansıza yakın kılıyor. NVIDIA ve AMD, bu süreçte hayli baş karıştırıcı şeyler gösterdi. O yüzden resmi açıklama yapılana kadar beklemek en yeterlisi diyebiliriz.

AMD, birçok iş ortağına mobil Ryzen işlemcilerini yolladı. Velev Asus’un 4800H işlemcisini, bilinmeyen bir NVIDIA kartıyla denediği de sızdırılmıştı.

Siz bu yıl çıkacak ekran kartları hakkında ne düşünüyorsunuz?

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts