Samsung Galaxy S20’nin Bilinen Tüm Özellikleri ve Fiyatı

No Comments


Derhal hemen her sınıfta akıllı telefon üreterek rakiplerine karşı satışlarda büyük bir üstünlük sağlayan Samsung’un 2020 model birinci amiral gemisi ufukta göründü. Güney Koreli şirketin yakında tanıtacağı 3 yeni telefonun ismi de bulunduğumuz yıla yakışır olacak. Samsung CEO’su tarafından doğrulandığı haberlere nazaran Galaxy S20 ailesi bizi bekliyor. 

Samsung Galaxy S20, geçtiğimiz yıl olduğu üzere 3 farklı modele sahip olarak önümüze gelecek. Firma, Apple’ın 2019’da uyguladığı isimlendirme stratejisiyle en makul fiyatlı telefonu ana markası haline getirecek. Artık gelin Samsung Galaxy S20 hakkında bildiğimiz bütün detaylara yakından bakalım. 

Samsung Galaxy S20 ailesi kaç modelden oluşacak?

 • Samsung Galaxy S20: 6,2 inç ekran
 • Samsung Galaxy S20 Plus: 6,7 inç ekran
 • Samsung Galaxy S20 Ultra: 6,9 inç ekran

Uzun yıllar boyunca Samsung Galaxy S serisini daima 2 model bir arada tanıtmış ve o biçimde piyasaya sürmüştü. Bu modellerden birisi standart sürüm oburu de bir üst varyasyonu olan “Plus” sürüm olarak önümüze çıkmıştı. 2019’da önümüze çıkan Samsung Galaxy S10 ailesiyle birlikte birinci kere, 3 modeli birebir anda gördük. Firma standart ve üst seviye sürüme ek olarak S10e ismini verdiği bir cihaz daha piyasaya sürdü. Firmanın bu alışkanlığı 2020’de de devam edecek lakin “e” modeli tarih olacak.

Bu kere farklı olacak şey ise ortanca modelin standart cihaz değil, en düşük fiyata sahip modelin standart cihaz olarak satışa sunulması olacak. Hatırlarsanız Apple, iPhone 11 ailesi ile birlikte misal bir strateji uygulamış ve en ucuz modelini ana markası haline getirmişti. Pekala ne oldu? Uzun vadedir düşüşte olan iPhone satışları iPhone 11 ile tavan yaptı. Artık tıpkı şeyi Samsung da tekrarlamak istiyor. 

Galaxy S20’de tasarım konusunda neler farklı olacak?

Samsung’un yeni nesil dizaynları 2017’de tanıtılan Galaxy S8 ailesi ile standart hale gelmişti. Infinity Display ve son olarak ekran içerisinde dahil edilen kameralar ile Infinity-O ekranları görmeye devam edeceğiz. Samsung’un klasikleşen dizaynına ait en büyük değişiklik ise art panelde olacak.  

Yeni nesil Galaxy S20 cihazlarında ön kamera, Galaxy S10 ailesinde olduğu üzere sağ üst bucakta değil, Note 10 ailesinde olduğu üzere tam ortada nokta/delik halinde bulunacak. Samsung, anlaşılan o ki S10 ailesinin ön kameraları konusunda tasarım tercihi açısından eleştirildi. Bu nedenle daha simetrik bir konumlandırma yapmak istiyor.

Gelelim cihazın art yüzüne… Galaxy S8, S8 Plus, S9 ve S9 Plus’da art kamera modülü cihazın tam ortasında ve dikey halde mekan alıyordu.  S10e, S10 ve S10 Plus’da ise kamera modülü Note serisindeki üzere yatay bir biçime getirilmişti. S20, S20 Plus ve S20 Ultra’da ise kamera, S serisinin tarihinde birinci defa simetriye ters bir formda art yüzün sol üst bucağında taraf alacak. 

Bu tasarım tercihinin son yıllarda akıllı telefon kesimindeki değişime ayak uydurmak için yapıldığı açık. Hakikaten sektörel eğilimlerin gerisinde her vakit teknik nedenler de yatar. Örneğin Samsung’un kameralarını zaviyeye taşımasının en büyük nedeni olarak cihazda batarya için bölge açmak olduğu söyleniyor. Elbette işin Apple ile olan yarışma boyutuna hiç değinmiyoruz.

S20’nin art kamera modülü iPhone 11 ile tasarım açısından epeyce misal olacak. Birinci benzerlik modülük çokgen yapısı olarak göze çarpıyor. iPhone 11 modellerinde bulunan kare modüle karşılık olarak S20 ailesinde dikey olarak uzayan bi dörtgen modül nokta alacak. Muhtemelen teknik nedenler dışında Samsung’un bu adımında yarışma de tesirli oldu.

Tasarım konusunda değinmemiz gereken bir başka bahis ise cihazların boyutları. En küçük ve modelin uzunluğu 151,7 mm yani yaklaşık 15 cm olacak. Ortanca Galaxy S20 Plus ise 1 cm daha uzun ve 4 mm daha geniş bir gövde ile gelecek. En büyük model S20 Ultra ise ana modelden yaklaşık 1,5 cm daha uzun ve 6 mm daha geniş bir gövde ile gelecek. S20 Ultra, neredeyse Galaxy Note 10 kadar büyük boyutlara sahip olacak.

Samsung Galaxy S20 ailesinin ekranları…

Samsung’un ekran konusunda yerkürenin en uygun üreticilerinden birisi olduğunu biliyoruz (Bknz: iPhone X ekranı). Bu muvaffakiyetini S20 ailesinde de sürdürecek teknolojiler üzerinde çalışan şirket, Galaxy S20 ailesinde 2K çözünürlüğüde 120 Hz yenileme suratına sahip panellerle önümüzde olacak. Bu malumatın %99’a yakın doğruluk behresi olduğunu söylersek yanılmayız. Boyutlar ise 6,9 inç, 6,7 inç, 6,2 inç biçiminde sıralanacak.

Galaxy S20’lerin ekran boyutları modellere nazaran değişecek. Hakikaten en uzunluk ve ekran gövde orantıları sabit kalacak, kenarlardaki çerçeveler artık uygundan güzele yok olacak. Velev 1 mm’ye yakın çerçeveler dışında ekranlara beis olacak rastgele bir detay bulunmayacak. Ayrıyeten giderek kıvrımı azalan Edge ekranlar, S20’de de tesirini daha hissettirecek. Bir sair deyişle daha düz ve az kıvrımlı ekranlar bizi karşılayacak.

Samsung Galaxy S20’nin kamerası beklentileri karşılayacak mı?

Samsung, bu yıl kamera sensörleri için Xiaomi markalı amiral gemilerini adeta bir denek olarak kullanmıştı. 108 MP çözünürlüklü ana kameraya sahi Xiaomi Mi Note 10, 64 MP ana kamera çözünürlüklü Redmi Note 8 Pro, yeni sensörleri Samsung’un kendisinden evvel kullandı. Samsung, şahsen geliştirdiği ISOCELL markalı bu gelişmiş sensörleri evvel küçük çaplı şirketlere satıyor, daha sonra kendi cihazlarında kullanıyor. 

Galaxy S20 ailesinde 108 ya da 64 MP’lik ana kamera sensörleri için de çok ziyade heyecanlanmamak gerek. Çünkü bu iki sensör yeni piyasaya sürülen telefonlarda bulunacak. Evvel kullanıcılar deneyimleyecek, daha sonra Samsung da bu sensörleri kendi telefonlarına aktarım edecek. Böylelikle muhtemel problemlerden kurtulmuş olacaklar. Akıllıca, fakat Galaxy S20 ailesi için şimdi çok erken.

Açık bir formda söylemek gerekirse Galaxy S20 ailesinde 108 MP’lik ISOCELL Bright HMX sensörünü görmeyi bekliyorduk. Gelgelelim sağlam menşelerden doğruladığımız tezler boşa çıktı. Samsung Galaxy S20’de muhtemelen S10 ailesinde bulunan ana kamera yapılandırmasının biraz daha gelişmiş versiyonu bulunabilir. Şu an için kesin bir malumat bulunmuyor.

Galaxy S20 Ultra olarak isimlendirilecek en üst sürüm, tahminen de 108 MP’lik kamera ile gelebilir. Fakat Galaxy S20 ve S20 Plus’ın ana kamerası, S10’da da bulunan 12 MP’lik ana kamera ile neredeyse tıpkı olacak. Firma bu sensörün daha uygun ışık alması için yalnızca 1,8 mikronluk bir yüzeye geçiş yapabilir. Açıkçası Galaxy S10 ailesinin fotoğraf ve ışık performansı aslında epeyce yeterliydi. Bu nedenle makul bir geliştirme yaparak riske girmemek mantıklı bir yaklaşım.

Galaxy S20 Ultra’da 4 art kamera bulunması bekleniyor. Bu kameralar ise geniş açılı, ultra geniş açılı, periskop ve makro lenslerden oluşabilir. Galaxy S20 ve S20 Plus’da ise Ultra sürümünden farklı olarak makro hariç tüm özellikleri tıpkı formda olan 3 art kamera sensörü bulunacak. Tüm cihazlarda bu heyetime ek olarak bir adet de ToF (Time of Light) sensörü mahal alacak. 

Galaxy S20 ailesinin medya performansı, muhtemelen geçtiğimiz iPhone 11 ailesinin galip gelmesi nedeniyle değerli ölçüde yenilenmiş bir formda önümüze çıkacak. Bütün modellerin 8K çözünürlüğünde 30 FPS görüntü kaydı yapması bekleniyor. 4K çözünürlüğünde ise 120 FPS’e kadar çıkan çekimler yapılabilecek. Ayrıyeten 10x optik, 100x hibrit zoom görmeyi bekliyoruz.

Tüm bu detaylara ek olarak S20 cihazlarında kameraların düşük ışıkta uzun pozlama, gece modu, medya kaydı sırasında sensörler arasında geçiş, görüntü kaydı sırasında fotoğraf çekimi üzere artık standartlaşmış özelliklere sahip olmalarını bekliyoruz. Öteki tüm detaylar ise tanıtım tarihine kadar aşama aşama netleşecek.

Samsung Galaxy S20 ailesinin performansı Türkiye'de Exynos 990'a emanet olacak

Samsung, yeni telefonlarında da klasik alışkanlığı olan Snapdragon ve Exynos ayrımını yapmaya devam edecek. Türkiye’deki Samsung Galaxy S20 cihazlarının hepsi Exynos 990 işlemci yongasına sahip olacak. Yurt dışındaki cihazlarda ise 990’ın direkt rakibi olduğu Qualcomm Snapdragon 865 platformu bulunacak. 

Her iki mobil yonganın da piyasadaki en yeterliler arasında bulunduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü 5G çağına giriş yaptığımız 2020’de bu mobil yongalardan daha düzgününü bulmak sıkıntı. Her iki işlemci de Samsung’un geliştirdiği 7nm EUV teknolojisiyle üretiliyor. Her iki yonga da dörder adet ARM Cortex A55 çekirdeklerine sahip. Farklılaştıkları nokta ise ek olarak Snapdragon 865’te dört adet A77 bulunurken, Exynos’un iki adet A76 ve Exynos M5 çekirdeklerinin bulunması.

Samsung Galaxy S20’nin Türkiye’de satılacak olan Exynos 990’lı modellerinde varsayılan olarak 5G desteği bulunuyor. Bu durum cihazların fiyatlarına tesir edebilir, gelgelelim Samsung’un kendi işlemcilerini kullanma eforu yolunda S20’ler 5G devrimindeki birinci yaygın amiral gemiler olabilirler. Bu detayın netleşmesi için beklemek gerekecek. 

Galaxy S20 ailesinde grafik performasından sorumlu olacak ünite ise farklılık gösteriyor. Türkiye’de satışa çıkacak Exynos 990’lı sürümlerde Mali-G77 MP11 modelini görürken, yurt dışındaki SD 865’li modellerde Adreno 650 göreceğiz. Her iki grafik işlemci ünitesi de birbirlerinin direkt rakibi. Aralarında performans açısından belirleyici farklılıklar bulunmuyor. 

Snapdragon 865’li modeller, hem maksimum kamera çözünürlüğü hem de görüntü çözünürlüğü destekleri açısından Exynos modellere nazaran bir tık daha önde görünüyor. Hakikaten bu farklılıklar Galaxy S erisi için her hengam vardı. S20 için de son kullanıcı ismine günlük alışkanlıklar negatif formda etkileyecek bir farktan laf etmek güç. İki işlemci de canavar üzere olduğu için tüm S20 cihazları da yılın en güzellerinden olacak üzere.

Batarya mevzusu:

Samsung’un batarya konusunda neden az riske girmek istediği açık. Artık büsbütün yeni nesil yongaların düşük kuvvet tüketimi yapıyor olmasına güveniyor. Yeniden de S20 ailesinin en gelişmiş cihazı olacak Ultra sürümünde 4.900 mAh’lik bir canavar bulunmasını bekliyoruz. Ortanca S20’de 4300 mAh, en ufak kardeşlerinde ise 3730 mAh bataryalar görebiliriz. 

Elbette bu bataryaların her biri cihazlardaki USB Type-C kontağıyla süratli şarj desteğine sahip olacak. Ayrıyeten Samsung şarj paylaşımı ya da terine şarj özelliği ile hem farklı Galaxy cihazlarını hem de aksesuarlarını S20’lerde de sunacak. Tahminen de küçük bir geliştirme ile bilakis şarj ve kablosuz şarj seçeneklerinin suratı artırılabilir.

Samsung Galaxy S20 teknik özellikleri:

 • Ekran: 6,2 inç 2K AMOLED ekran, 120 Hz 
 • İşlemci: Exynos 990 ya da Snapdragon 865 (yurt dışı)
 • RAM: 12 GB (8 GB seçenekli versiyonu bulunabilir)
 • Depolama: 256 GB, 512 GB, 1 TB (Özel sürüm gelebilir)
 • Art Kamera: 12’şer MP çözünürlüğünde geniş açılı, ultra geniş açılı, makro ve periskop (net değil).
 • Ön Kamera: 12 MP 
 • Batarya: 3730 mAh
 • Temas: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5G (tüm sürümler için beğenilen olmayabilir)
 • İşletim Sistemi: Android 10.0
 • Renkler: Beyaz, Siyah (netleşmedi)
 • Boyutlar: 151,7 x 69,1 x 7,9 mm 
 • Yük: Netleşmedi

Samsung Galaxy S20 Plus teknik özellikleri:

 • Ekran: 6,7 inç 2K AMOLED ekran, 120 Hz 
 • İşlemci: Exynos 990 ya da Snapdragon 865 (yurt dışı)
 • RAM: 12 GB RAM (8 GB seçenekli versiyonu bulunabilir)
 • Depolama: 256 GB, 512 GB, 1 TB (Özel sürüm gelebilir)
 • Art Kamera: 12’şer MP çözünürlüğünde geniş açılı, ultra geniş açılı, makro ve periskop (net değil).
 • Ön Kamera: 12 MP
 • Batarya: 4300 mAh
 • Irtibat: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5G (tüm sürümler için muteber olmayabilir)
 • İşletim Sistemi: Android 10.0
 • Renkler: Beyaz, Siyah (netleşmedi)
 • Boyutlar: 161,9 x 73,7 x 7,8 mm 
 • Tartı: Netleşmedi

Samsung Galaxy S20 Ultra teknik özellikleri:

 • Ekran: 6,7 inç 2K AMOLED ekran, 120 Hz 
 • İşlemci: Exynos 990 ya da Snapdragon 865 (yurt dışı)
 • RAM: 12 GB RAM (8 GB seçenekli versiyonu bulunabilir)
 • Depolama: 256 GB, 512 GB, 1 TB (Özel sürüm gelebilir)
 • Art Kamera: 108 MP ancak kamera 12’şer MP çözünürlüğünde ultra geniş açılı, makro ve periskop (net değil).
 • Ön Kamera: 12 MP
 • Batarya: 4900 mAh
 • Temas: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, 5G (tüm sürümler için makbul olmayabilir)
 • İşletim Sistemi: Android 10.0
 • Renkler: Beyaz, Siyah (netleşmedi)
 • Boyutlar: 1166,9 x 76, x 8,8 mm
 • Yük: Netleşmedi

Samsung Galaxy S20 çıkış tarihi: 

Samsung, Galaxy S20 resmi tanıtımı 11 Şubat’ta düzenlenecek. Bu tanıtımın akabinde Galaxy S20, S20 Plus ve S20 Ultra sır olmaktan çıkacak. Tüm cihazlar, birebir aktiflikte tanıtılacak ve ön sipariş kampanyaları da bu tanıtımda görünür olacak. 

Samsung Galaxy S20 fiyatı:

Beklentilere nazaran Samsung Galaxy S20 799 dolar, S20 Plus 999 dolar, S20 Ultra ise 1099 dolar fiyata sahip olacak. Aktüel kura nazaran bu meblağlar yaklaşık 4700 TL, 5900 TL, 6450 TL’ye denk geliyor. ÖTV, KDV üzere vergiler eklendikten sonra Galaxy S20’lerin Türkiye’de 7 bin ila 7 bin 500 TL arasında başlangıç fiyatına sahip olacağını söyleyebiliriz.

 • S20: 799 ABD doları (vergisiz 4700 TL)
 • S20 Plus: 999 ABD doları (vergisiz 5900 TL)
 • S20 Ultra: 1099 ABD doları (vergisiz 6450 TL)

Samsung Galaxy S20 ailesi hakkında tüm bildiklerimizi derledik. Detaylar netleştikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek lansmanı heyecanla bekliyor ve sizlere anbean aktarıyor olacağız, görüşmek üzere.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts