Samsung güvenlik skandalı ile karşı karşıya!

No Comments

Güney Koreli teknoloji devi Samsung‘un başı dertten kurtulmuyor. Geçtiğimiz aylarda Galaxy S10 ve Note 10 modellerinde açığa çıkan parmak izi okuyucu skandalından sonra artık de yeni bir güvenlik açığı ile gündemde. Güney Kore medyasının argümanına nazaran birtakım Samsung cihazlar siber akına uğradı, telefonlardaki doneler çalındı ve sahiplerine şantaj yapılıyor. Hadisenin aslının ise Samsung Cloud olduğu ve daha evvel Apple‘ın iCloud ile başına gelen durumun bu sefer Samsung kullanıcıları tarafından yaşandığı tez edildi.

Samsung güvenlik skandalı ile karşı karşıya!

Samsung Cloud‘da fotoğraf, görüntü ve öteki olguları bulunan kullanıcıların bunları siber saldırganlara kaptırdığı ve onların da bu doneleri kullanarak şantaj yaptığı gelen haberler arasında nokta alıyor. Hackerlar kullanıcılardan bu haberleri paylaşmamaları karşılığında para talep ediyor. Örneğin Joo Jin-mo isimli oyuncu hackerlara para vermeyi reddettiği için bu oyuncunun öteki bir oyuncu ile yaptığı yazışmalar internette paylaşıldı.

Tüm bu argümanlara karşılık Samsung sorunun kendi sistemlerinden kaynaklanmadığını ve kullanıcıların malumatlarını sair ortamlarda paylaştığı için bu sorunun yaşandığını savunuyor. Lakin bu malumatları paylaşan Samsung, kullanıcılardan her ihtimale karşı ek güvenlik tedbirleri almalarını da tavsiye etti. Daha evvel iCloud ile Apple‘ın da başına bu türlü bir vaka gelmiş. Apple da suçlamaları kabul etmemiş ve sorunun kullanıcılardan asıllı olabileceğini argüman etmişti. O hadisede birçok Hollywood ünlüsünün çıplak fotoğraf ve başka tüm haberleri hackerlar tarafından ele geçirilmişti.

Türkiye’deki Samsung kullanıcıları dikkatli olsun!

Her ne kadar şimdilik bu sorun yalnızca Güney Kore ile hudutlu görünse de Türkiye’deki Samsung kullanıcılarının dikkatli olmalarını öneriyoruz. Haberlerinizi tertipli yedeklemek, hususî fotoğraf ve haberleri telefonda tutmamak üzere alışkanlıklar yarar sağlayabilir. 

Samsung Cloud gidiyor One Drive geliyor

Kısa bir vade evvel çıkan haberlere nazaran Samsung cep telefonlarında kendi bulut tahlili konumuna Microsoft‘un OneDrive tahlilini kullanacağını duyurmuştu. Yaşanan hikaye bu üslup bir değişikliğin yararlı olabileceğini de gösteriyor. Tekrar de bütün bulut tahlillerinde bu şekil problemler olabileceğini göz önüne almanız ve ona nazaran güvenlik tedbirleri almanızı öneriyoruz. 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts