Samsung Telefonlarda Menşesi Kuşkulu Yazılım

No Comments

Birkaç gün evvel Reddit’te ortaya çıkan bir mevzu başlığında Samsung’un tüm Android’li telefon ve tabletlerine casus yazılım yüklediğinden bahsediliyor. Buna Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 üzere üst seviye Samsung telefonları da dahil.

Samsung’un Android’li cihazlarında bulunan “Cihaz bakımı” (Device care) kısmındaki Storage Scanner işlevinin bir “casus yazılım” olduğu söyleniyor. Bunun nedeni, Samsung’un bu işlevi geçmişi pek güzel olmayan Çinli firma Qihoo 360’tan alması.

Çinli firmanın itibarının noktayla bir olmasının nedeni, kullanıcı olgularını çalan tatbikler sunması ve kullanıcıları adware yüklemek için tuzağa çekmesi. Qihoo 360’ın müşteri haberlerini Çin hükümetiyle istendiğinde paylaştığı biliniyor.

Kaygılar Haklı mı?

Reddit’teki mevzu başlığının sahibi, “packet sniffing” olarak bilinen prosedürle Storage Scanner’ın veritabanını güncellemek için Çin’deki sunucularla muhabere kurduğunu fark etti. Bütün evraklarınıza tam erişime sahip olan bu işlevi kapatmanın bir yolu ise bulunmuyor. Tatbikin hangi malumatları gönderdiği bulunamadı zira bunun için Galaxy S10 Plus’ı root’lamanın gerektiği, bunun da mümkün olmadığı söyleniyor.

Samsung, bahisle ilgili yaptığı açıklamada bu işlevin, tarama ve gereksiz belgeleri silme dahil büsbütün Samsung tarafından yönetildiğini, Qihoo’nun sunucularına yalnızca telefon modeli, depolama kapasitesi üzere haberlerin gönderildiğini, konum üzere haberlerin gönderilmediğini söyledi.

Samsung, sınırlı işlevlerinde Çinli firmalara güvenen tek Android üreticisi değil. Xiaomi, Realme ve Huawei de benzeri işlevleri geçmişi pek âlâ olmayan Çinli firmalardan alıyorlar.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts