Trafikte Yayaları Fark Eden Android Pratiği

No Comments


Telefonları yanımızda taşımaya başladığımız birinci günden bu yana telefon üreticileri bizi ve trafikteki gayri bireyleri muhafazaya çalışıyor. Birinci evvel telefonlara eller hür konuşma özelliği geldi. Sonra araç içine entegre olma ve sürücülerin gözünü yolda tutma emelli özellikler eklendi. Artık de telefonlar yayaları “olur da sürücü fark etmezse” diye gözlemeye başlıyor. Bunu sağlayan ise VisibleZone isimli pratik.

VisibleZone nedir?

VisibleZone, civardaki akıllı telefonlar sayesinde yayaların varlığını fark etmeyi, bir yere girerken de muhtemel yaya aktivitesini yapay zeka sayesinde öngörmeyi amaçlayan bir pratiktir. Pratik, arabanızdaki Android Auto ve civardaki telefonlarla muhabere kuruyor. Pratiğin tek ezası ise çalışması için gerekenler. 

Öncelikli olarak hem araç sürücüsünün hem de yayanın tıpkı pratiğe sahip olması gerekiyor. Alışılmış bu durum bir SDK ile aşılabilir. Android’in uygulamayı işletim sisteminde yerleşik hale getirmesi bekleniyor. Bu âlâ bir haber ancak bir yandan da iPhone kullanıcılarını dışarıda bırakmış oluyor. 

Bu tatbikin çalışması halinde epeyce kıymetli bir güvenlik tedbiri olacağı kesin. Teorik olarak bu sistemin şu anda kullanılan radar ve kamera temelli yollardan daha güzel sonuçlar vermesi mümkün. Şu an için ise hayli enteresan ve dikkat cazip bir konsept oluşturmayı başarıyor.

Akıllı arabalar nasıl görür?

Akıllı arabaların etraflarındaki nesneleri ve insanları algılamak için kullandıkları çeşitli teknolojiler var. Bunlar umumide kamera, radar ve lidar sistemleri olarak göze çarpıyor. 

Radarlar araçların yüzeyi altında bulunuyor ve çevreyi algılamayı sağlıyor. Kendini ayarlayan şanzıman üzere teknolojiler de radar kullanıyor ve bu teknolojinin yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Gelgelelim gereğince yeterli bir “görüş” elde edemeyen bu sistemler örneğin bisikletlileri fark etmekte çok da ehliyetli değiller. 

Bir gayri alternatif ise kameralar. Kameralar umumide nesne tanıma yapay zekasına sahiptir ve yolları da bu formda görürler. Ama imaj kaliteleri umumide çok yüksek değildir, dahası mühendisler de tek bir sisteme bel bağlamak istemiyor. 

Lidar ise ışık yayıp ışığın geri dönüşü üzerinden hesaplamalar yapan bir sistem. Bu sayede formları ve hareket ölçüsünü algılayabiliyor. Gelgelelim bu sistem de pahalı ve şimdi tam olarak onaylanmış sonuçları yok. 

Ayrıyeten sensörler, ultrasonik sistemler vb de sık sık bu gayeyle kullanılıyor. Mikrofonlar da devir vakit arabalarda kendine mahal buluyor. Sensörlerden gelen haberler yapay zeka tarafından işleniyor. 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts