Windows 7 ile Birlikte Ubuntu 19.04 de Desteğini Kaybediyor

No Comments

Windows 7 işletim sisteminin kendini kanıtladığına ve birçok bilgisayar kullanıcısının kalbini kazandığına hiçbir kuşku yok. Elbette bunda Windows 8’in bir türlü benimsenememiş olması ve Windows 8.1 ile Window 10 işletim sistemlerinin de Windows 7 kadar sevilememiş olması büyük bir etken. Gelgelelim ne yazık ki Windows 7 de ömrünü tamamlamak üzere. Sırf iki gün sonra, 14 Ocak gününde, Microsoft’un Windows 7 desteği artık son buluyor. Bu nedenle kullanıcıların da bir an evvel işletim sistemlerini Windows 10 yahut Linux ile güncellemeleri öneriliyor.

Natürel, Linux işletim sisteminin pek de ömürlük olmadığını söylemek gerekiyor. Mesela, Microsoft’un Windows 7 desteği on yılı aşkın bir vade devam etti. Lakin Canonical’ın uzun vadeli destek sunmadığı (non-LTS) Ubuntu sürümlerinin on ay bile desteklenmediğini belirtelim. Bu da demek oluyor ki non-LTS sürümü bir işletim sistemi edindiğiniz takdirde yalnızca dokuz aylık şaka üzere bir vade için destek alabiliyorsunuz. Örneğin, Ubuntu 19.04 işletim sistemi desteği 23 Ocak 2020 tarihinde son buluyor.

Elbette bütün Ubuntu işletim sistemlerinin ömrü sadece dokuz ayla sonlu değil:

Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) üzere Ubuntu’nun uzun periyodik sürümleri, beş yıllık bir müddet boyunca fiyatsız destek sunuyor. Buna ek olarak, 2023 yılının Nisan ayında Bionic Beaver’ın fiyatsız desteği bittiğinde bile ek bir fiyat ödeyerek beş yıl daha destek alabilirsiniz. Bu da Ubuntu’nun, yarısını ödemek koşuluyla, yekunda on yıl boyunca destek sunduğu manasına geliyor. Windows 7 ise on yılı aşkın ömrü boyunca kullanıcılarının cebini hiçbir hengam yakmadı.

Sonuç olarak şu bir gerçek; Microsoft Windows 7 ve Canonical Ubuntu 19.04 kullanıcılarının bu ay vermeleri gereken büyük kararlar var. İşletim sistemlerinin destekleri için artık sayılı gün kaldı ve bir karar vermek için hengam gitgide azalıyor.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts