Yerkürenin en büyük teleskobu FAST iş başında!

No Comments

Çin‘in 30 futbol alanı büyüklüğünde ve yerkürenin en büyük teleskobu unvanına sahip olan FAST, 3 yıl süren testlerin akabinde faaliyete geçti. Devasa teleskop, kozmosun sırlarını açığa çıkarma konusunda bilim kişilerine yardımcı olacak.

Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda inşa edilen FAST teleskobunun maliyeti 170 milyon dolar. Bu arada FAST, 500 Metre Diyaframlı Global Radyo Teleskop mealine geliyor.

Teleskop kademeli olarak yerküre genelindeki astronomların tasarrufuna sunulacak. Böylelikle kozmosun oluşumu ve evrimine ait gizemleri ortaya çıkarmak için güçlü bir araç vazifesi üstlenecek.

Yerkürenin en büyük teleskobu FAST faaliyete geçti

Saniyede 38 GB data toplayabilen teleskop, Çin’in “gökyüzündeki gözü” olarak nitelendiriliyor. Galaksilerde doğal hidrojen arayacak olan teleskop, zayıf pulsar (uzaya radyo dalgaları yayan nötron yıldızları) sinyallerini algılayacak.

Uzayda ömür araştırmalarına da yardım edecek. Girişimin baş mühendisi Jiang Peng, teleskobun gelecek iki-üç yıl içinde birtakım değerli ilmî keşiflere imza atmasını beklediklerini söyledi.

Pekin Üniversitesi’ne bağlı Kavli Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden Li Kejia, laf konusu teleskobun bilinmeyen yıldızların ortaya çıkarılmasında ve velev yerküre dışı ömür arayışlarında büyük işler başarabileceğini vurguladı.

Radyo teleskoplar, elektromanyetik tayfın radyo yerindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendiren çanak antenlerden oluşmuş alıcılar olarak tanımlanıyor. Fast Teleskobu, 3 yıllık test aşamasında 102 yeni pulsar tespit ettiğini de belirtelim.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts