YouTuber Ruhi Çenet, Atom Bombası Atılan Hiroşima’ya Gitti

No Comments


YouTube Türkiye’nin kıymetli içerik üreticilerinden Ruhi Çenet, kendi kanalında ekseriyetle haber içerikli ve farklı medyalar paylaşarak epeyce dikkat cazip bir YouTuber olmayı başardı. Sağlam bir izleyici kitlesi olan Ruhi Çenet, 2012 yılından beri YouTube kanalında medya paylaşıyor ve ünlü içerik üreticisinin bugün paylaştığı yeni görüntüyle birlikte kanalında yekunda 313 adet görüntü bulunuyor. 

Ünlü YouTuber, Hiroşima’ya gidip çektiği bir medyayı bugün YouTube kanalında paylaştı. 75 yıl evvel atom bombası ile harap olan ve birçok suçsuz insanın mezarı hâline gelen Hiroşima’nın bugünkü hâlini gözler önüne seren görüntüde Ruhi Çenet, bombanın infilakına şahit olmuş ve o vakitler 16 yaşında olan bir insanla de ufak bir röportaj gerçekleştirdi. Konuşmanın bir kısmında “Amerikalılar hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yönelten Ruhi Çenet, konuştuğu bireyden “Amerikalıları değil, savaşı suçluyoruz” karşılığını aldı.

75 yıl evvel Hiroşima’da ne oldu?

Takvimler, 6 Ağustos 1945’i; saatlerse 8.15’i gösterirken B-29 Superfortress modeli Enola Gay isimli bir Amerikan uçağı, 9.470 metre yükseklikten atom bombası ismi verilen nükleer başlığı Hiroşima’nın göbeğine bırakmıştı. Bu, yıllarca konuşulacak ve savaşın ne denli istenilmeyen bir şey olduğunu insanlığa hatırlatacak bir felaketin sırf başlangıcıydı. Daha alana ulaşmadan infilak eden nükleer başlık, kör edici bir ışık parlamasına neden olduktan sonra büyük bir ısı yaydı. O denli ki bombanın ışık parlamasından sonra konumun sıcaklığı 4.000 santigrat noktalara kadar ulaşmıştı. Bu, temiz kişiler dâhil olmak üzere Hiroşima’nın kalbini eritmişti.

Patladığı andan saniyeler geçmesiyle 80.000 kişinin canına mal olan bombanın tesirleri bu kadarla hudutlu kalmayacaktı. Atılan nükleer bomba, tesirlerini uzun bir vade boyunca daha sürdürecekti. Yayılan radyasyon, çok kısa vadede bir güruh kimseyi kanser etmişti ve sırf birkaç ayda 140.000 kişi daha hayatını kaybetmişti. Savaşın ne denli istenilmeyen bir şey olduğunu ve kişilerin hayatının ne kadar kolay bir biçimde acımasızca alındığını görebildiğimiz bu medyanın akabinde, insanlığın bir daha hiçbir formda bu türlü bir savaşa girmemesi gerektiğini çok daha net olarak anlayabiliyoruz. 

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

About us and this blog

We are a digital marketing company with a focus on helping our customers achieve great results across several key areas.

Request a free quote

We offer professional SEO services that help websites increase their organic search score drastically in order to compete for the highest rankings even when it comes to highly competitive keywords.

Subscribe to our newsletter!

Fields marked with an * are required

More from our blog

See all posts